مشاهده همه 11 نتیجه

نمایش 9 24 36

ذن چیست

75000 تومان 60000 تومان
عده کمی هستند که از اصول ذن آگاه باشند یا توضیح دقیقی از جزئیات آن داشته باشند.ذن یکی از مکاتب منشعب از مکتب بودایی است که در ژاپن شکل گرفت.اساس ذن بر تفکری عمیق و دقیق در اشیا و موجودات و به طور کلی پیرامون است.آیین ذن چهار مرحله مهم دارد:مرحله اول تمرکز و اشراف بر محیط اطراف،نورها، صداها و...است مرحله دوم نظارت بر ذهن و دور کردن پریشانی و رسیدن به آرامش ذهنی است.مرحله سوم ذن تمرکز بر جسم در تک تک نقاط آن است و مرحله چهارم تنفس و هماهنگی آن.کتاب ذن چیست توسط ع.پاشایی نوشته شده است که در حوزه تفکرات شرقی آثار متعددی دارد. کتاب ذن چیست از آغاز ورود این آیین از چین به ژاپن سخن خود را آغاز میکند و با تشریح نظریات مطرح آن وارد تعاریف منطق گریز کوان میشود و در انتها یک نظر کلی به فرهنگ هنری ژاپن می اندازد. سایر قسمت های کتاب شامل: ستوری، یگانگی با طبیعت،جی جی موگه،کوان،ذندو و راه و رسم رهروی و مراحل کمال معنوی:گاو و گاوچران میباشد و در مجموع سعی میکند اطلاعات مبسوطی را در مورد تاریخ و روش ذن رائه دهد.در این نوشتار تفسیری از فلسفه ذن یا همان فلسفه روشن شدگی بودایی که در میان بودائیان رواج دارد ارایه شده است. نویسنده مبانی فلسفه ذن مانند نظریه شناخت در آن، ندانستگی، بیهودگی، تجربه‌های طبیعی، یکی شدن با طبیعت، راه و رسم رهروی، مراحل کمال معنوی، منطق گریزی، آگاهی از هستی، فلسفه زبان در ذن و برخی دیگر از مفاهیم مطرح در این نوع اندیشه بودایی را مطرح کرده و به تبیین این آموزه‌ها پرداخته است. وی الهام گرفتن از طبیعت و مظاهر طبیعی به ویژه حیوانات را در فلسفه ذن شرح داده و تصاویری که نشان دهنده اعتقادات بودائیان بر اساس فلسفه ذن می‌باشد ارایه نموده و به تحلیل مفاهیم مورد نظر آنان در این تصاویر پرداخته است. کتاب ذن چیست از تالیف های ع.پاشایی مترجم محقق و شرق شناس ایرانی است که کتاب های متعددی در حوزه شناخت تفکرات شرق تالیف و ترجمه کرده است.

روش شناسی خطبه خوانی

30000 تومان 24000 تومان
در اثر حاضر به مبحث روش‌شناسی خطبه‌خوانی در سخنرانی پرداخته شده است. امروز تبلیغات به عنوان یکی از ابزارهای مهم و تاثیرگذار بر عقاید دیگران به شمار می‌رود. خطابه و منبر از صدر اسلام تاکنون یکی از قوی‌ترین و موثرترین ابزارهای تبلیغ در اسلام است. در این کتاب ابتدا تعریف لغوی و اصطلاحی خطبه بیان شده و ضرورت و فواید خطبه‌خوانی مطرح شده است. سپس مباحثی در رابطه با اجزای خطبه ارائه شده است. در ادامه در بیش از هزار موضوع خطبه‌های موضوعی در نظم الفبایی و همچنین خطبه‌های مناسبتی به تفکیک مناسبت‌های ماه‌های قمری، شمسی، اعیاد و سوگواری‌ها آورده شده است. در نهایت انواع خطبه‌ها به لحاظ محتوا، زبان، صدور، حجم و کاربرد تشریح شده‌اند و انواع هدف و حس‌های مورد نظر هنگام قرائت خطبه توضیح داده شده است.

سبک های معيار: شيوه های دعوت انبيای الهی در قرآن با تاکيد بر ديدگاه علامه طباطبايی

35000 تومان 28000 تومان
اثر حاضر بررسی روش ها و شیوه های دعوت انبیای الهی در قرآن کریم می باشد که مطابق با دیدگاه های تفسیری علامه سیدمحمدحسین طباطبایی تدوین یافته است.نگارنده در این راستا به چهار روش پیامبران در دعوت به سوی خداوند اشاره نموده است: شیوه الگوی گفتاری و رفتاری، دگرگونی در شناخت، تغییر در احساسات و عواطف و در نهایت برخورد قهرآمیز.وی معتقد است که از میان این روش ها، شیوه اول از بهترین راه ها بوده و پس از آن می توان از شیوه دوم به عنوان مبنای رفتار مخاطبان استفاده کرد و در کنار آن، شیوه تغییر احساسات و عواطف را برای برانگیختن انگیزه آنان، مدنظر قرار داد. در نهایت نیز، در صورت عدم تاثیر هیچ یک از روش های مذکور، می توان به منظور حفظ هدایت یافتگان، به مقابله و مواجهه قهرآمیز با منحرفان روی آورد.

علم الهی

35000 تومان 28000 تومان
کتاب علم الهی ترجمه خلاصه شده ای است از یکی از کتاب های بسیار جالب و جذاب دکتر جرالد شرودر به نام The Science of God. به اعتقاد مترجم، این کتاب می تواند پاسخ گوی تعداد زیادی از پرسش های بجا و به حقی باشد که برای بسیاری از افراد کنجکاو و جویای حقیقت در عصر حاضر به وجود می آید؛ سوالاتی که شاید تاکنون پاسخ مناسب و درخوری برای آن ها پیدا نکرده باشند. پرسش هایی همچون اینکه آیا در عصر حاضر، علم جای مذهب را نگرفته است؟ به راستی عمر جهان چند سال است؟ 6 هزار سال یا میلیاردها سال؟ آیا نظریه داروین و به تبع آن نظریه تکامل صحیح است؟ آیا باید پذیرفت که اجداد انسان های امروزی شامپانزه ها بوده اند؟ آیا انسان به راستی حق اختیار دارد یا همه چیز جبر است؟ دلیل رخداد این همه اتفاقات بد در دنیا چیست؟ چرا هیچ ردی از دایناسورها در کتاب مقدس وجود ندارد؟ منشأ حیات از کجاست؟ و سؤالات بسیار دیگری که ذهن هر فرد اهل اندیشه و مذهب را درگیر خود می کند. دکتر شرودر در این کتاب به این پرسش ها به طور مفصل و با نگاهی کاملا علمی و به دور از هرگونه تعصب و پیش داوری پاسخ می دهد.

علم غرب شناسی چيست؟ ارزيابی انتقادی و ترجمه کتاب ماذا يعنی علم الاستغراب

33000 تومان 26400 تومان
این کتاب بررسی ماهیت علم غرب شناسی است که ضمن ترجمه و نقد کتاب «ماذا یعنی علم الاستغراب» تدوین یافته است. فرضیه تحقیق این است که رویکرد نویسنده در شناخت غرب، از زمینه های معرفتی و فلسفی «پست مدرن» و از نقد پست مدرنیستی بهره می برد، و همین طور موضوع قراردادن غرب، احتمالا باید بر اساس یک سری بنیادهای معرفتی باشد که از پایگاه پست مدرنیستی او برخاسته است. این ارزیابی از دو بخش تشکیل شده است: در بخش اول به بیان نظریه «غرب شناسی» نویسنده کتاب پرداخته شده و سپس خلاصه ی مراحلی که در مواجهه با غرب ترسیم می کند؛ بیان گردیده است. بعد از آن به نقاط قوت پرداخته شده و پس از ارایه ترجمه کتاب، از مطالب مورد نظر، نقد و نتیجه گیری شده است

فرجام شناسی فردی

78000 تومان 62400 تومان
معاد و جهان پس از مرگ یکی از اصول سه گانه شرایع آسمانی است. این اصل از چنان اهمیتی برخوردار است که  درقرآن  پس از توحید بیشترین مباحث را به خود اختصاص داده است. کتاب حاضر، به موضوع مرگ و عوامل پس از آن در اسلام و مسیحیت اشاره دارد که در این دو حوزه به بیان کیفیت سیر و حرکت انسان از احتضار تا ورود به بهشت و جهنم و خلود در آنها پرداخته شده است. ثقل اصلی بحث بر شناخت دیدگاه و بررسی نقاط اشتراک و افتراق این دو دین آسمانی است.مطالب درج شده در این کتاب از منظر اسلام شیعه اثنی عشری و مسیحیت کاتولیک بررسی شده است. این کتاب جنبه هدایتی دارد و هدف اصلی  آن، این است که  خواننده کتاب مسئله مرگ را به عنوان یک پدیده گریزناپذیر دریابد. این گریزناپذیر بودن مرگ در تمامی ادیان توحیدی مطرح است و یکی از اصول مشترک این ادیان به شمار می‌رود.

کتاب های فراموش شده عدن

95000 تومان 76000 تومان
کتاب‌های باستانی يهوديت و مسيحيت به سه گروه «کتاب مقدس» The Bible، «اَپوکْريفا» Apocryphal و «سودْاِپيگْرافا» Pseud-epigrapha تقسیم میشوند. «کتاب مقدس» مجموعه رساله‌هايی است که همه فرقه‌های يهوديت يا مسيحيت آنها را الهامی می دانند. «اپوکْريفا» (به معنای «پنهان») عنوان رساله‌هايی است که کاتوليک‌ها و ارتودکس‌ها آنها را الهامی می دانند، ولي پروتستان‌ها به الهامی بودن آنها معتقد نيستند. «سودْاِپيگْرافا» (به معناي «نوشته‌های جعلی») نام گروه بزرگی از رساله‌هاست که نگارش آنها به رساله‌های دو گروه پيشين شباهت دارد، ولی هيچ فرقه‌ای آنها را الهامی نمی داند. کتاب حاضر ترجمه 9 رساله از اين گروه زیر عنوان کتابهای فراموش شده عَدَن The Forgotten Books Of Eden را، که به باور برخی از جمله کتابهای گمشده اند، به خوانندگان تقديم می کند. 

معنای زندگی (مجموعه مقالات)

35000 تومان 28000 تومان
معنای زندگی یکی از جدی ترین مسائلی است که توجه ذهن انسان مدرن به آن معطوف شده است. فیلسوفان جدید برای گشودن راز این معنا هر یک به راهی رفته و از منظری خاص به آن نگریسته اند. پاره ای فقدان معنا را در جهان جدید ناگزیر دانسته و آدمیان را به پروژه معنا سازی دعوت میکنند. مقالاتی که در این مجموعه ترجمه شده از ابعاد مختلف رویکرد های فیلسوفان معاصر را به این مسأله جدی فلسفی اخلاقی نشان میدهد. استیس، کیت وارد، جان هیک، اپیکور و فیلسوفان اگزیستانس از کسانی هستند که این دغدغه ها را در مقالات حاضر پاسخ گفته اند.

مقالاتی چند درباره اوستا

50000 تومان 40000 تومان

اثر «مقالاتی چند درباره اوستا» نوشته ژان کلنز، گراردو نیولی، کارل هوفمان و مری بویس با ترجمه آقایان دکتر سید سعیدرضا منتظری عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب و دکتر مجید طامه از سوی نشر ادیان منتشر شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی دانشگاه، کتاب حاضر در حقیقت  ترجمه مدخل اوستا از دایره‌المعارف ایرانیکا و چند مدخل دیگر مرتبط با همین موضوع از همین دایره‌المعارف است.

در مقدمه کوتاه کتاب به این نکته اشاره شده است که این مدخل‌ها هرچند کوتاه و موجز هستند، اما از آن‌جا که نگارش آن‌ها بر عهده برخی از مهم‌ترین دانشمندان مرتبط با آن موضوع بوده، اطلاعات بسیار جامعی را نه تنها برای یک خواننده غیرمتخصص فراهم می‌آورند بلکه هم‌چنین منبعی قابل استناد برای دانشمندان این حوزه‌ها نیز به شمار می‌آیند.

مقالات این کتاب در چهار بخش فراهم آمده است: اوستا، جغرافیای اوستایی، زبان اوستایی و مردم اوستایی. مقالات بخش اول حاصل پژوهش‌های ژان کلنز از نامی‌ترین دانشمندان اوستاشناس در عصر کنونی است. کلنز در این مدخل‌ها کوشیده است ابتدا خواننده را با سرگذشت کتاب اوستا و روایت سنتی آن آشنا سازد و در بخش‌های بعدی به معرفی اوستا و مهم‌ترین دست‌نویس‌های آن اشاره کرده است و در پایان نیز تاریخچه مختصری از مطالعات اوستایی را ذکر کرده است.

بخش دوم مقالات نوشته گراردو نیولی است. وی اساس پژوهش خود را بر پایه فرگرد اول وندیداد گذاشته و در آن به مقایسه مناطق جغرافیایی این بخش از اوستا با موضوعات مرتبط و مشابه در سنت هندوایرانی و حتی هندواروپایی پرداخته است.

سومین بخش از مجموعه حاضر نیز در چهار مبحث خط اوستایی، واج‌شناسی اوستایی و نحو اوستایی آماده شده است. سه مقاله نخست نوشته کارل هوفمان و مقاله آخر نوشته ژان کلنز است.

بخش پایانی اثر نیز تألیف مری بویس است. در این بخش به اقوام اوستایی و خاستگاه و زمان آن‌ها پرداخته و سلسله مراتب اجتماعی در دو بخش اوستای گاهانی و متأخر بررسی شده است.