مشاهده همه 12 نتیجه

نمایش 9 24 36

آیین بودا در جهان امروز

40000 تومان 32000 تومان
ترجمه حاضر، شرح آداب و رسوم آیین بودایی، گزارش از مناسک، پرستش ها، زیارت ها، جشن ها، و اعمال دینی روزمره پیروان این آیین است. ضمن آن که در کتاب سعی شده جنبه های عرفی و مردمی این دین معرفی شود. آیین بودای آغازین، آیین بودای جنوبی، آیین بودای شرقی، و آیین بودای شمالی مطالب اصلی کتاب را تشکیل می دهد.

آیین بودا در سوره نیلوفر: تعبیری نو از سوره سه گانه نیلوفر

99000 تومان 79200 تومان

سوره نیلوفر یکی از مهمترین متون دینی بودایی مهایانی در میان کشورهای آسیای شرقی، یعنی چین، کره و ویتنام است. میلیون ها بودایی دراین کشورها آن را میخوانند و گرامی می دانند. اما فهم این سوره برای غیر بودایی ها اندکی دشوار است.

نیکیو نیوانو (دانشمند بودایی ژاپنی) در کتاب حاضر، گام به گام، به روشنگری آموزه های این سوره پرداخته، گره های دشوار آن را با بهره گیری از زبانی ساده و پیراسته، به بهترین شکل ممکن از هم باز می کند.

ادیان بزرگ شرق (آریایی) دفتر چهارم آیین سیکهه

35000 تومان 28000 تومان
کتاب حاضر یک معرفی اجمالی و جامع از آیین سیکه به عنوان یکی از ادیان بزرگ شرق است که برای دانشجویان و علاقه‌مندان این حوزه مناسب است. آیین سیکه در شمار یکی از نورسته‌ ترین ادیان زنده جهان و از مهم‌ترین ادیان ظهور است که حدود پانصد سال از پیدایش آن می گذرد. با این حال، توانسته حضور چشم گیری در مجامع بین المللی داشته باشد. به ویژه آنکه پیروان این دین در چند دهت اخیر با تاسیس موسسات متعدد، سایت های اینترنتی، و انتشار کتاب ها و مجلات مختلف به نشر اعتقادات خود مبادرت مضاعفی داشته اند.

ادیان جهان؛ هندوئیسم

40000 تومان 32000 تومان
تقریبا از آغاز ظهور تمدن در بیش از 10 هزار سال پیش، دین در شکل گیری تاریخ انسان نقش داشته است. امروزه بیش از نیمی از جمعیت جهان از یک دین بزرگ یا آداب و رسوم بومی پیروی می کنند. در جامعه های سرتا سر جهان وجود تنوع فزاینده قومی و فرهنگی به پیدایش مجموعه متنوعی از دین هایی انجامیده است که در کنار یکدیگر به برگزاری شعائر خود می پردارند. از این رو بسیار ضروری است که در حد اعلای امکان با ادیان جهان آشنا شویم. در مجموعه ادیان جهان، خطوط کلی ادیان بزرگ جهان و نهادهای دینی عصر ما با زبانی روشن و قابل فهم عرضه شده اند. از جمله: پراکندگی جغرافیایی خاستگاه ها و تاریخچه معتقدات اصلی، شعائر و مکان های مقدس خدمات به تمدن جهان تصویرهای دقیقا دست چین شده متن را کامل می کنند و ستون های جانبی صفحات، نقشه، فهرست، واقعیت های مسلم، واژه نامه، کتابشناسی، خواندنی های بیشتر و نمایه در آن ها گنجانده شده است تا خوانندگان را در دست یافتن به درکی کامل تر درباره موضوع یاری کنند. هندوئیسم یا آیین های هندو به مطالعه در ریشه ها، متون، خدایان و تغییرات سیاسی و اجتماعی، معابد و پرستش پیکره های خدایان هندو می پردازد و خواننده را با انبوهی از آداب و رسوم محلی به ویژه قربانی آشنا می کند. متون هندو دامنه گسترده ای از عقاید هندوها را در خود محفوظ نگاه داشته است. از افسانه های عامیانه پورانه ها درباره خدایان گرفته تا معنوی ترین آموزه های اوپانیشدها در این متون آمده است.

ادیان چین و ژاپن

20000 تومان 16000 تومان
کتاب حاضر که ترجمه 2 بخش از کتاب ادیان زنده جهان است به چهار آیین کنفوسیوس، دائو، بودا و شین‏تو می‏پردازد. آیین کنفوسیوس و دائو به چین اختصاص دارند. آیین شین‏تو دین بومی ژاپن است. آیین بودا دین مشترک مردم چین و ژاپن است که در چین تغییراتی یافته و از آنجا به ژاپن راه یافته است. این کتاب اطلاعات نسبتاً خوبی در زمینه تاریخ، آموزه‏ها، کتاب‏های مقدس و فرقه‏های دینی هر یک از این ادیان و ارتباطات و تحولات آنها در طول تاریخ ارائه می‏دهد و وضعیت دین و فرهنگ دینی را در این دو کشور از گذشته‏های دور تا عصر کنونی بررسی می‏کند.

ادیان زنده شرق

115000 تومان 92000 تومان
معرفی اجمالی «ادیان زنده شرق» مانند آیین زرتشت، آیین هندو، آیین سیک، آیین جینه، آیین بودا و ادیان چینی و ژاپنی است. در کتاب حاضر که بخشی از کتاب راهنمای جدید ادیان زنده به سرویراستاری جان هینلز است، به معرفی ادیان زنده موجود در مشرق زمین در قرن بیستم پرداخته شده است. نویسنده جدید، اطّلاعات مربوط به ادیان زنده نام‌برده شده را که حاوی پژوهش‌های اخیر محققان دین‌پژوه بوده است، جهت استفاده دانشجویان رشته ادیان فراهم کرده و فراز و نشیب‌های مختلف صورت‌گرفته در این ادیان را بررسی نموده است. تحولات سیاسی، فرهنگی، فکری، اجتماعی، فلسفی صورت‌گرفته در این ادیان و تأثیراتی را که برخی از ادیان از آیین‌های دیگر گرفته‌اند و آشنایی با عقاید و آداب دینی و مذهبی ادیان فوق‌الذکر از محورهای اصلی بحث در این نوشتار است.

چرخ و نیلوفر؛ گزیده متن های بودایی در طی قرن ها

99000 تومان 79200 تومان
کتاب چرخ و نیلوفر از هر دفتری از کانون‌های بودایی برگی برگرفته و کنار هم گذاشته است تا دانشجویان رشته مطالعات بودایی بتوانند تا حدی با مجموعه متون بودایی آشنا شوند. این اثر در واقع به نوعی تدوین شده که تمام سه کانون مهم دین بودایی را در بر گیرد و به نوعی گزیده متن‌های بودایی در طول قرون اخیر است. ین کتاب سعی کرده که با معرفی بخش‌های مختلف بودایی، به مخاطبان خود در واقع شناختی از الگوهای بودایی را ارائه کند و این بحث در مهم‌ترین کتاب‌های آنها موجود است.

چنین گوید او ایتی ووتکه (متن کهن بودایی)

50000 تومان 40000 تومان
اثر حاضر، که یک متن دیرینه سال بودایی است و از مجموعه بزرگ "سه سبد" پالی می باشد، به منظور شناخت آیین بودا است. گفتنی است دو سنت بزرگ آیین بودا، یکی "هینه یانه" و دیگری "مهایانه"، هر یک دارای مجموعه آثار دینی خاص خود می باشند. که این اثر متعلق به سنت "هینه یانه" یا "تیره واده" است. «ایتی ووتکه» دومین اثر از این مجموعه آثار است که به زبان فارسی برگردانده می شود. ایتی ووتکه که حاوی سخنان آموزنده و اخلاقی بودا است، راه شناخت و آشنایی با معنویت بودایی را می گشاید. با نگاهی به فهرست مطالب در می یابیم، که ایتی ووتکه مجموعه ای از آموزه های اخلاقی بودا است بر گستره پهناوری از مسائل اخلاقی که شالوده ی همه آنها همان تفکر و فلسفه بودایی در مکتب تیره واده است. یعنی آموزه هایی چون «سه آموزش» که چهار حقیقت جلیل، راه هشتگانه جلیل، روشن شدگی کامل بی برتر و مانند این ها را شامل می شود و همچنین دربردارنده ی مقصد و مقصود سیر و سلوک بودایی است که آزادی و رستگاری و نیروانه است.

دین سیک ها

65000 تومان 52000 تومان
در مقدمه کتاب آمده است: «پژوهش در زمینه آیین سیک ها می تواند برای محققان مسلمان از چندین جنبه دارای اهمیت باشد؛ نخست این که، این آیین یکی از آیین های نوظهوری است که از تاسیس آن حدود پنج قرن بیشتر نمی گذرد اما در عین حال مدعی دعوتی تازه از جانب خداوند توسط پیشوایان دینی خود (گوروها) است. از سوی دیگر می بینیم که بسیاری از آموزه های این آیین، به ویژه بحث توحید و بحث های خاص عرفانی درباره خداوند، بسیار نزدیک به تعالیم اسلامی و در مقابل، آموزه های مربوط به زندگی پس از مرگ در آیین سیک ها بسیار نزدیک به آیین هندو به نظر می رسد.» در بخش دیگری از این اثر اشاره شده است: «این تحقیق صرفا به دنبال این مطلب نیست که آیا آیین سیک ها آموزه های خود را از اسلام و هندو تقلید کرده یا خیر، بلکه به دنبال فهم این است که آیا آیین سیک ها به عنوان دینی که ادعا دارد، دینی الهی است، دارای نظام اندیشه و طریقت عملی متفاوت هست یا خیر و این آموزه ها تا چه میزان توانسته بر پیروان خود تاثیر مثبت گذارد و آنان را وادار کند تا در راستای آرمان ها و اهداف آن دین حرکت کنند.» در کتاب حاضر آیین سیک ها با استناد به متون مقدس خودش بررسی شده و در مواردی شباهت ها و اختلافات آن با آموزه های اسلامی و هندویی بیان شده است.

ساحل نيروانه: شرح سوتره دل (متن بودايی مهايانه) بر اساس تفسيرهای هندی و تبتی

30000 تومان 24000 تومان
یک متن مهم بودایی که تاریخ نگارش آن را حوالی 350 میلادی دانسته اند. این متن نماینده‌ فرهنگ و اندیشه‌ دینی کشورهای چین، ژاپن، کره و تبت است. سوتره دل شکل کوتاه شده سوتره دل کمال فراشناخت، یک متن مهم بودایی مهابانه، به ویژه سنت و جره یانه در تبت است که تاریخ نگارش آن را حوالی 350 میلادی دانسته اند. از آنجا که این سوتره، چکیده آثار کمال فراشناخت است، نام سوتره دل بر آن نهاده اند. مجمل شدن این سوتره علاوه بر دشواری فهم آن، با تغییرات بزرگی همراه بوده است که آن را نیازمند تفسیر کرده است. اگرچه سنت مهایانه گسترش تدریجی و سپس مجمل شدن آن را نمی پذیرد، همه را سخنان بودا می داند که در یک زمان و یک مکان از زبان وی جاری شده است. از سوتره دل دو نسخه، کوتاه و بلند در دست است که نسخه دوم آن یک مقدمه و موخره دارد؛ اما حتی نسخه بلند این سوتره نیر کوتاه ترین متن بودایی به شمار می آید. ساختار این سوتره مانند سوتره های دیگر به شکل پرسش و پاسخ است. شرح و تفسیرهای کاملاً متفاوتی که مفسران جهان بودایی از سوتره دل کرده اند آن قدر متنوع است که خواننده را در فهم این سوتره سردرگم می کند. گفتنی است سوره‌ دل یک متن بودایی مهایانه، به‌ ویژه وجره‌یانه است، که نماینده‌ فرهنگ و اندیشه‌ دینی کشورهای چین و ژاپن و کره و تبت است. از آ‌ن‌جا که این سوره، چکیده یا لب یا شکل خلاصه شده‌ آثار کمال فراشناخت است، نام سوره‌ دل بر آن نهاده‌اند. فهم سوره‌ دل گامی بزرگ در شناخت آموزه‌های عرفانی مهایانه و به ویژه سنت وجره‌یانه در تبت است. این متن به منظور تامین بخشی از محتوای درس متون بودایی دانشجویان رشته ادیان شرق، به ویژه مطالعات بودایی، نگارش یافته است.

شناخت نامه اسطوره های هندی

35000 تومان 28000 تومان
این کتاب بخشی از دانشنامه مشهور اساطیر لاروس است؛ دانشنامه ای به روز شده که همه جنبه های اساطیر هند، از کیش هندو گرفته تا آیین بودا و جینه، در آن بازتاب یافته است. نویسندگان این اثر محتوا را کاملاً هدفمند برگزیده اند و کوشیده اند از اسطوره های مهم هندی شرحی زیبا و توصیفی عالمانه به دست دهند. بیشتر این اسطوره ها هنوز زنده اند و در زندگیِ روزمره هندی ها نقش ایفا می کنند؛ چنان که گویی اهمیتشان در اندیشه مؤمنان آن هرگز کم رنگ نخواهد شد.

معرفی مکتب های فلسفی هند

99000 تومان 79200 تومان
نویسندگان این اثر، دو پرفسور فقید، پرفسور چاترجی، رئیس اسبق دپارتمان فلسفه دانشگاه کلکته و پرفسور داتا استاد فلسفه دانشگاه «پات نا» می‌باشند که هر دو از فیلسوفان پرآوازه معاصرهندی به شمار می‌آیند و هر یک دارای آثار پرشمار و اصیل در حوزه‌های مربوط به فلسفه (اعم از شرق و غرب‌)اند. هر دو فیلسوف به زبان سنسکریت تسلط تام و کامل داشته و از این‌رو مطالب کتاب خود را از منابع دست اول برگرفته‌اند. این کتاب با عنوان «مقدمه‌ای بر فلسفه هند» یکی از متون اصیل و نامدار دانشگاهی در معرفی شالوده‌های نظری و زیربنیادی نُه مکتب فلسفی اصلی در هند است. هدف این کتاب معرفی اجمالی مکتب‌های فلسفی هند است. یکی از امتیازهای اصلی این کتاب این است که بدون هیچ گونه حاشیه پردازی یا تفسیری، به بیان و شرح نکته‌های اصلی و کلیدی فلسفت هند می‌پردازد و عصاره و کلیات هر یک از مکتب‌های نه گانه مادر را در سرزمین هند، با روشی نظام‌مند، بیانی استدلالی و کلامی موجز به خواننده عرضه می‌دارد. بنابراین حاوی اطلاعات محض است، بدون هرگونه داوری ارزشی، جانبدارانه یا غرض ورزانه. فایده دیگر آن این است که چون همت اصول و بنیادهای کلیدی نُه مکتب اصلی هند را در همت شاخه‌های فلسفی (اعم از متافیزیک به معنای عام و خاص، وجودشناسی، معرفت‌شناسی، اخلاق و غایت‌شناسی) بر می‌شمارد فهم جزئیات و تفصیل هر مکتب را برای خواننده آسان و دلپذیر می‌شود. کتاب حاضر در فصل اول شامل اصول کلی و نکات اصلی فلسفه هند، به همراه طرحی اجمالی از هر مکتب است و به خواننده یک دید کلی نسبت به موضوع می‌دهد و او را برای مطالعت هر یک از این مکتب‌ها، که محتوای فصل‌های بعدی است آماده می‌سازد. مراد ما از فلسفت هند اندیشه ورزی‌ها و تعقلات حکیمان وارسته و فرزانه‌ای است که در سرزمین هند، بر پایت قبول یا نفی مرجعیت وداها، به بنیاد افکنی نظام‌های فلسفی منسجم با اجزایی سازگار و منطبق دست یازیده و کوشیده‌اند که بر پرسش‌های بنیادین انسان دربارت مفاهیمی چون خدا، کاینات و پیدایش آن، چیستی معرفت، موضوع آن، چگونگی نیل بدان و ابزار معتبر شناخت، ماهیت زندگی نیک و راه‌های رسیدن به آن، غایت زندگی انسان و... پاسخی عقل پسند و مستدل ارائه دهند و این پاسخ‌ها را از راه منطق به اثبات برسانند. فلسفه در سرزمین پهناور هند زادت تامل و تفکر بی‌وقفت حکیمانی است که هرگز بر آنان پیامبری نازل نشد و کتاب مُنزلی هم با خود نیاورد ولی این همه موجب نشد که آنان نگاه خود را از آسمان فرو گیرند و به اندیشه دربارت امر متعالی و تبیین جایگاه انسان در هستی و غایت زندگی انسانی نپردازند بلکه بر عکس کوشیده‌اند تا از راه تفحص و تدبر درباره نفس انسان به تبیین ماهیت وجود متعالی بپردازند. در حقیقت، سر و کار پیداکردن متفکران هندی با موضوع‌هایی که ما به طور سنتی در قلمرو فلسفه جای می‌دهیم، فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای نیل به هدفی متعالی، یعنی ورود به ساحت دین و اخلاق و عرفان است. دین سبب، آنچه را که ما فلسفه می‌نامیم هندوان «دهارما» می‌خوانند. دهارما یعنی چیزی که ماهیت انسان را نگاه می‌دارد و موجب تمایز او از سایر موجودات می‌شود. دهارما الوهیت انسان را، یعنی چیزی که انسان‌بودن انسان بسته به آن است، در او نگاه می‌دارد. پس هدف از دهارما (یا فلسفه در هند) رساندن انسان به جایگاه ذاتی انسانی او، یعنی خدایی شدن است. اساس اندیشه‌های (دینی و فلسفی) هندی بر پایت رد یا قبول مرجعیت و اعتبار وداهای چهارگانه استوار است. بر پایت این معیار شش مکتب مرجعیت وداهارا پذیرفتند (آستیکه Astika) و سه مکتب آن را رد کردند (ناستیکه Nastika) و مجموعاً نُه مکتب مادر و اصلی فلسفی در هند تشکیل دادند. مکتب‌های فلسفی هند الف. ناستی کا (مرجعیت وداها را نپذیرفتند) ب. آستی کا (مرجعیت وداها را پذیرفتند) 1. مکتب‌هایی که به طور مستقیم بر شالودت وداها مستقر می‌باشند 1. مکتب عملی (آئینی و مناسکی) (می مام سا) 2. مکتب نظری (ودانتا) 2. مکتب‌هایی که بنیادهای مستقل دارند (وی شه شیکا، نیایا، یوگا، سانک هیا) تاریخ پیدایش مکتب‌های فلسفی هند دقیقاً بر ما دانسته نیست. یکی از علل این امر از بین رفتن آثار کهن و اولیه این مکتب‌ها بوده است و علت دیگر آنکه فیلسوفان هندی مجموعاً هیچ علاقه‌ای به ذکر نام خود و شرح زندگی و آثارشان نداشته‌اند. شش مکتبی که بر پایت پذیرش مرجعیت وداها پدید آمدند عبارتند از: 1) نیایا 2) وی شه شیکا 3) سانک هیا 4) یوگا 5) می مام سا 6) ودانتا و سه مکتبی که بر پایه رد مرجعیت وداها شکل گرفتند عبارتند از: 1) جارواکا 2) جانیا 3) بودا به نظر داس گوپتا از لحاظ زمانی مکتب‌های سانک هیا، یوگا، می مام سا بر مکتب بودا تقدم دارند ...