نمایش 1–12 از 25 نتیجه

نمایش 9 24 36

اخلاق کاری اسلامی

20000 تومان 16000 تومان
کتاب حاضر بررسی مولفه های اخلاق کاری از دیدگاه دین اسلام و مقایسه آن با اندیشه های پروتستانی در این زمینه است. اخلاق کاری، به بایدها و نبایدهایی می پردازد که اجرای آن ها در محیط کار، در مسیر تحقق اهداف کاری سازمان، ضروری است. اخلاق کاری، ارزش یا عقیده ای است که هم به عنوان یک راهنما برای انجام امور به کار می آید و هم به سادگی در نگرش ها و رفتارها، نمایان است. ساختار این کتاب مشتمل بر سه فصل است: فصل اول به کلیات اختصاص دارد و واژه شناسی و فلسفه اخلاق، از عمده ترین مباحث آن به شمار می آید. فصل دوم در سه بخش، به موضوع اصلی بحث پرداخته و اهمیت کار در اسلام، اخلاق کاری در اسلام و اخلاق کاری اسلام و پروتستان، عناوین اصلی مطرح در آن می باشند. فصل سوم نیز، مولفه های اخلاق کاری مدیران را از دیدگاه اسلام، معرفی نموده است.

ايمان و اخلاق: مقايسه رويکرد الاهيات کرکگور و اشاعره متقدم

59000 تومان 47200 تومان
ايمان و اخلاق: مقايسه رويکرد الاهيات کرکگور و اشاعره متقدم

بررسی آرا و انديشه های شيخ علاءالدوله سمنانی

50000 تومان 40000 تومان
شیخ ابوالمکارم علاءالدوله احمد بن محمد احمد بیابانکی سمنانی از بزرگان تصوف ایرانی و از شاعران و نویسندگان قرن هفتم و هشتم هجری به شمار می آید که در زمان اباقا و ارغون شاه ایلخانی دارای مشاغل دیوانی و سیاسی مهمی بود.در کتاب حاضر، فصل نخست که «کلیات» نام گذاری شده، مقدماتی چون تعریف مسئله، اهداف، اهمیت و ضروت پرداختن به این مسئله و بیان برخی سؤالات و فرضیات مربوطه، همچنین ارائۀ پیشینه ای مفصل از تحقیقات انجام شده در این زمینه مطرح می شود تا اینکه روشن شود در رسالۀ حاضر قرار است به چه مباحثی پرداخته و به چه سؤالاتی نیز پاسخ داده شود و در نهایت نیز با بیان تمایز این رساله با سایر کارهای انجام شده در این زمینه، ضرورت تحریر آن را روشن و مبرهن می سازد.در فصل دوم که عنوان «کلیات مربوط به زندگی شیخ و وضعیت آن دوره» بر گذاشته شده، نخست به زندگانی و پرفراز و نشیب شیخ علاء الدوله پرداخته شده و سپس دوران زندگی وی به لحاظ سیاسی و اجتماعی بررسی شده است. همچنین به بررسی وضعیت فرقه های شیعی و وضعیت تصوف در آن دوران نیز همت گمارده شده است. در این فصل همچنین به طور مفصل سلسله نسبت تصوف علاءالدوله معرفی و با وجود تناقضات و اقوال متعدد، مذهب فقهی مقبول شیخ معرفی شده است. در انتهای این فصل نیز مبحثی به معرفی آثار متعدد شیخ اختصاص داده شده است.در فصل سوم که آرا و اندیشه های عرفانی نامیده شده و در حقیقت اصل و اساس این کتاب است، به معرفی، دسته بندی و بررسی آرا و اندیشه های شیخ پرداخته شده است. در بخش نخست این فصل به بیان کلیات مربوط به ویژگی های سلوکی و شخصیت عرفانی شیخ پرداخته شده است. در بخش دوم به طور مفصل به تبیین نظریات شیخ در عرصۀ نظر و مباحث مهمی چون وجودشناسی، اسماء و صفات، انسان شناسی، ارکان اسلام، ایمان، معرفت و آسیب شناسی اقدام شده است. بخش سوم دربرگیرندۀ نظریات علاءالدوله در مباحثی چون رابطۀ میان مرید و مراد، حالات و مقامات، سماع، خلوت نشینی و ... است که همگی در حیطۀ عمل صوفیانه مطرح بوده و در سلوک طریق عرفانی، آگاهی از آنها و التزام به قواعد آنها ضروری است. در بخش چهارم این فصل نیز به تعدادی از نصایح عارفانه و کلمات قصار شیخ اشاره شده که در طی نمودن مراتب سلوکی می توانند راهبر و هدایتگر سالک به خیر و صلاح باشند.

ترجمه نسخه خطی تذکره شيخ صفی الدين اردبيلی

90000 تومان 72000 تومان
این کتاب گزارش کاملی از شرح حال شیخ صفی ‎الدین اردبیلی و اوصاف و حالات او به مخاطبان عرضه می دارد. این تذکره نسخه خطی مهمی بوده که مترجم آن را به زبان فارسی برگردانده و به تصحیح و تنقیح آن هم پرداخته است.مترجم در مقدمه به معرفی شکلی و محتوایی این کتاب پرداخته و به شرح حال و سرگذشت شیخ صفی ‎الدین اردبیلی که سلسله صفویه منسوب به اوست اشاراتی می ‎نماید.در باب اول از نسب و نیاکان شیخ صفی ‎الدین، دوران کودکی و احوال و کرامات و ارشادات شیخ صفی ‎الدین سخن رفته است. مولف در بخش های بعد کراماتی را از شیخ صفی‎ الدین نقل کرده که مربوط به رهایی و نجات مردم از مصایب و بلایای طبیعی و بیماری‎ها است.شیخ صفی‎ الدین در باب تربیت و ذکر نکات عرفانی در خصوص بعضی از احادیث و آیات سخنانی از وی نقل شده که نویسنده آن‎ها را در باب مستقلی گردآورده است.نگارنده در ادامه راجع به کرامات شیخ نسبت به حیوانات و آگاهی او بر ضمایر و بواطن مردم مطالبی ایراد کرده و به دیدگاه‎های شیخ در باب مجاهدت و ریاضت و پیروی از سیره پیامبر اشاراتی کرده و بسیاری از مفاهیم و معانی عرفانی را طی فصول جداگانه از دیدگاه شیخ بررسی و تعریف می‎کند.

تصحيح نسخه خطی تذکره شيخ صفی الدين اردبيلی

99000 تومان 79200 تومان
بی شك مهم ترين اثری كه در باب شخصيت، زندگی و سخنان شيخ صفی الدين اردبيلی به قلم درآمده، تذكره شيخ صفی الدين اردبيلی است. اين اثر به دستور شاه طهماسب صفوی و به قلم نشاطی شيرازی و به زبان تركی در قرن دهم هجری قمری نگارش يافته است. معتبرترين نسخه اين تذكره در كتاب خانه سالتيكوف شچدين سن پترزبورگ روسيه نگهداری می شود.کتاب حاضر نسخه خطی تذکره شیخ صفی الدین اردبیلی از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است که توسط آقای داوود بهلولی تصحیح شده است.این اثر که متعلق به سده دهم هجری قمری است، حاوی کرامات، حکایات و آرا و اندیشه های شیخ صفی الدین اردبیلی است که به زبان ترکی توسط محمد بن الحسین الکاتب معروف به نشاطی شیرازی و به دستور شاه طهماسب صفوی تصنیف شده است.این اثر حاوی 12 باب و 27 فصل است، نسخه های خطی تذکره در روسیه ایران و آمریکا نگهداری می شود و بسیاری از حکایات و روایات موجود در اثر از زبان شیخ صدرالدین فرزند شیخ صفی بیان می شود.مصحح این اثر کوشیده است تا نثری ساده و روان و قابل مطالعه برای عموم مردم فراهم آورد؛ وی در مقدمه اثر به تفصیل درباره زندگی شیخ صفی، نسخه های خطی موجود از تذکره، سنت ترجمه در تاریخ زبان ترکی و وضعیت ادبی دوران نگارش اثر سخن گفته است.

تنزیه و تشبیه در مکتب ودانته و مکتب ابن عربی به همراه بررسی پیشینه بحث در اسلام و دین ودایی

80000 تومان 64000 تومان
تنزیه و تشبیه از مهم ترین و پیچیده ترین موضوعات دینی، کلامی و عرفانی است که با مباحث وجودشناسی و معرفت شناسی عرفانی پیوند عمیقی دارد. نویسنده در این کتاب تلاش می کند به بررسی دیدگاه های فیلسوفان مکتب ودانته از یک سو و ابن عربی و پیروان مکتبش از سوی دیگر بپردازد. این کتاب در سه فصل به رشته تحریر درآمده است. از آنجا که بنیان و اساس این دو مکتب، متون دینی اند، فصل نخست به بررسی پیشینه تنزیه و تشبیه اسلام و هندویی اختصاص دارد. در باب نخست این فصل، موضوع تنزیه و تشبیه در قرآن و روایات بررسی شده اند و ضمن نقل نظریات مفسران و متکلمان، موضوع اسماء و صفات و نسبت میان این موضوع با مبحث تنزیه و تشبیه را بحث و بررسی کرده است. در باب دوم ضمن معرفی ادبیات ودایی، خداشناسی وداها و اوپنیشادها را مطرح می کند و سپس به مبحث اسماء و صفات خدایان ودایی و همچنین به ذکر ویژگی های خدای یگانه اوپنیشادها می پردازد و سعی دارد نظریه تنزیه و تشبیه را در این آثار بررسی و تبیین کند. موضوع فصل دوم، شرح احوال و معرفی آثار و ذکر اندیشه ها و تعالیم بزرگان مکتب ابن عربی و مکتب ودانته است که باب نخست آن به بزرگان مکتب ابن عربی اختصاص دارد و شرح احوال و آثار ابن عربی، معرفی اجمالی شارحان و عارفان مکتب ابن عربی و اندیشه ها و تعالیم عرفانی ابن عربی و پیروانش از جمله وحدت وجود، مراتب وجود و انسان کامل مورد بحث قرار گرفته است. در باب دوم پس از مقدمه ای در باب تفکر فلسفی در هند و همچنین معرفی «برهمه سوتره و گوده پادیه کاریکا» از متفکران بزرگ مکتب ودانته، یعنی شنکره، رامانوجه، مدهوه، نیم بارکه و ولهبه سخن به میان آمده است. فصل سوم به مقایسه و تطبیق دیدگاه های بزرگان مکتب ودانته و ابن عربی اختصاص یافته و پس از بررسی اجمالی موضوع تنزیه و تشبیه از نظرگاه بزرگان این دو مکتب، تنزیه و تشبیه از منظر وجود شناختی و معرفت شناختی مورد بحث قرار گرفته است.

حاجی بکتاش ولی و متون بکتاشيه

57000 تومان 45600 تومان
حاجی بکتاش ولی و متون بکتاشيه در خصوص آشنایی با مؤسس طریقت صوفیه بکتاشیه و متون عرفانی منتسب به آن است.در این نوشتار نخست به معرفی حاجی بکتاش ولی خراسانی بنیان‌گذار طریقت بکتاشیه پرداخته شده و پس از آن ساختارشناسی این طریقت صوفیانه و نیز برخی از باورها و عقاید مربوط به آن معرفی شده است.در ادامه نویسنده به معرفی دو رساله فارسی از این طریقت صوفیانه به نام‌های " مقالات غیبیه و کلامات عینیه" و "فوائد" را که توسط مریدان حاجی بکتاش ولی نگاشته شده است، پرداخته و متن این رساله‌ها را همراه با تصحیح آن ارایه نموده است.در بخش بعدی کتاب ترجمه فارسی رساله ترکی "ولایت‌نامه" تألیف عبدالباقی گولپنارلی که در مورد کرامات عرفانی حاجی بکتاش ولی نگاشته شده است، درج شده و سپس نمونه‌هایی از اشعار آئینی بکتاشی و برخی از کتب نگاشته شده در این زمینه معرفی گردیده است.

حقيقت محمديه و عيسی مسيح در انديشه ابن عربی و اکهارت

90000 تومان 72000 تومان
بر روی پشت جلد این اثر آمده است: بنشسته در چشم دو عارف معروف، ابن عربی و اکهارت، شرح ماجرای گذشته، حال و آینده انسان را به تماشا می نشینیم. سرنوشت فرد انسان بازبسته به سرنوشت انسان الوهی است؛ موجی است از آن دریا. از دل او برآمده و به او باز می گردد تا او نیز وی را به همان مبدأ و مقصدی رهنمون شود که از آنجاست و به سوی او رهسپار است.در نظر این دو عارف آنگاه که ایستاده بر بام هستی لب به سخن می گشایند، انسان الوهی فارغ از الوهیت نیست و اصولا این و آنی در کار نیست. کتاب حاضر ماجرای انسان را به مثابه برگی از دفتر الوهیت روایت می کند.این کتاب در چهار فصل تنظیم شده است؛ نظرگاه مشترک برای تحقیق در حقیقت محمدیه و عیسی مسیح، جایگاه حقیقت محمدیه در وجودشناسی ابن عربی، جایگاه عیسی مسیح در وجودشناسی اکهارت؛ حقیقت محمدیه و عیسی مسیح در اندیشه ابن عربی و اکهارت و مقایسه جایگاه حقیقت محمدیه و جایگاه عیسی مسیح عناوین این فصول هستند.پرسش های اساسی انسان در ارتباط با حقیقت محمدیه و عیسی مسیح، اندیشه یونانی و تأثیر آن بر عرفان مسیحی و اسلامی، ارکان الگوی وجودشناختی واحد برای عرفان های یونانی؛ مسیحی و اسلامی از مهم ترین موضوعات بحث در فصل اول این اثر است.حقیقت محمدیه در الوهیت، حقیقت محمدیه در عالم، حقیقت محمدیه و رجعت موجودات به اصل خویش هم اهم مباحث مورد بحث و بررسی در فصل دوم این کتاب است. در فصل سوم با عنوان جایگاه عیسی مسیح در وجودشناسی اکهارت هم موضوعاتی مانند عیسی مسیح در مرتبه الوهیت، عیسی مسیح و خلقت، عیسی مسیح و مراحل سیر انسان به سوی اصل خویش و ... مورد نظر مؤلف بوده است.در فصل آخر هم با عنوان مقایسه جایگاه حقیقت محمدیه و جایگاه عیسی مسیح هم مباحثی مانند حقیقت محمدیه و عیسی مسیح به عنوان کلمه خداوند، حقیقت محمدیه و عیسی مسیح به عنوان صورت خداوند، جایگاه اصالتا خلقی حقیقت محمدیه و جایگاه اصالتا الوهی عیسی مسیح، حقیقت محمدیه و عیسی مسیح به عنوان واسطه فیض، نسبت بین حقیقت محمدیه و حضرت محمد(ص) در مقایسه با ... و تقرب به تثلیث از سوی ابن عربی و تقرب به توحید از سوی اکهارت مورد نظر نویسنده بوده است.مقدمه شامل مباحثی مانند مفهوم عرفان، مطالعه تطبیقی به شیوه الگوسازی نظری و نگاهی به محتوای فصول و سخن پایانی و کتابنامه هم از دیگر مباحث این کتاب است.در بخش سخن پایانی آمده است: ابن عربی و اکهارت به رغم اینکه پیرو دو دینی هستند که آموزه هایشان گاه تعارض های اساسی با یکدیگر دارند، الگوهای هستی شناختی واحدی را در پیش می کشند که در آن، خدا و جهان و انسان، جایگاه کمابیش یکسانی دارند. این یکسانی یا همسانی از باب تصادف یا توارد نیست، بلکه از تک سرچشمه ای نشأت می گیرد که در امتداد تاریخی خود بر هر دو اندیشه جاری شده است یعنی تک سرچشمه عرفان یونانی. وحدت سرچشمه موجب شده است که این دو اندیشمند با دور شدن از آموزه های مرسوم دین خود، که کمرنگ شدن اختلاف میان دینی شان را در پی داشته، لفظ ابراهیمی بر زبان جاری کنند و معنای یونانی از خدا طلب کنند.

خاتم اولياء از ديدگاه ابن عربی و علامه آشتيانی

36000 تومان 28800 تومان
خاتمیت و ولایت از جمله مسائلی است که علاوه بر فقیهان و متکلمان، فیلسوفان و عارفان نیز از آن غفلت نکرده و به آن پرداخته اند، و در این میان استاد سیّد جلال الدین آشتیانی (1304ـ 1384) و محیی الدّین ابن عربی (560 ـ 638هـ ق. ) از جمله حکیمان و عارفانی هستند که در آثار خود به تفصیل به این موضوع پرداخته اند.نگارنده در کتاب خاتم اولياء از ديدگاه ابن عربی و علامه آشتيانیحاضر بر آن است تا در حد توان خود، پس از مقدمه ای کوتاه دیدگاه آنان را به اختصار بیان کرده و سپس به مقایسه این دو دیدگاه بپردازد.

در امتداد وحی و عرفان: زيست نامه و رويکرد وحيانی و عرفانی شيخ اشراق در فلسفه

50000 تومان 40000 تومان
شهاب الدين يحيي سهروردی، بنيانگذار فلسفه اشراق، با توجه به رويكردهای مختلف فكری فلسفه خود را بنياد نهاده است. از جمله  آن ها رويكرد  عرفانی و وحيانی  وی در فلسفه است.كتاب در امتداد وحی و عرفان، با استناد به منابع و آثار شيخ اشراق، دو رويكرد فكری «عرفانی و وحيانی» وی را بررسيده و از اين زاويه و با نگاهی نو به اين فلسفه نگريسته و به بازخوانی انديشه  وحيانی و عرفانی او در فلسفه اشراق پرداخته است.از اين رو اين كتاب، اثری است بديع در تبيين تفكر وحيانی و عرفانی سهروردی در فلسفه اشراق.