مشاهده همه 12 نتیجه

نمایش 9 24 36

اشعریان و تاسیس نخستین دولتشهر شیعه

45000 تومان 36000 تومان
شهر قم در مرکز ایران، نخستین شهری شیعی است. شهری که از اواخر قرن اول که قبیله مهاجر اشعری به آن وارد شدند، تشیع را در آن رواج دادند و تا کنون باقی مانده است. درباره اشعریان کتاب و مقالات متعددی وجود دارد. کتاب حاضر جدیدترین کتاب در این زمینه با نگاهی دیگر است. مولف به اشعریان به عنوان کسانی نگریسته که توانستند در قم یک دولت شهر شیعی تاسیس کنند.

بررسی تطبیقی رواداری مذهبی در عصر آل بویه و سلجوقیان

40000 تومان 32000 تومان
در سایه رواداری مذهبی و دوری از تعصب است که اندیشه های مختلف و گاهی متضاد اجازه ظهور پیدا می کنند. رواداری عامل پویایی، بالندگی و رشد اندیشه‏های مختلف است. رواداری مذهبی در امور سیاسی و حکومتی شرایط خوبی را برای استفاده از اندیشه های مختلف فراهم می آورد و حاکمان در استفاده از نخبگان جامعه فرصت مناسبی را دارا خواهند بود. رواداری مذهبی نسبت به علم و عالم و مراکز علمی و فرهنگی، شکوفایی علمی و فرهنگی و تمدنی را در پی خواهد داشت. اگر رواداری در تمامی سطوح سیاسی، مذهبی، علمی و فرهنگی نهادینه شود جامعه مسیر ترقی را با بیشترین سرعت و کمترین مانع طی خواهد نمود و در حقیقت به آرمان انسانی نزدیک خواهد شد.

پيدايی فاطميان و گفت و گوهای درونی شيعيان در المناظرات

55000 تومان 44000 تومان
اثر حاضر، تحقیقی درباره پیدایش فرقه «فاطمیان» و «دولت فاطمی» در «مصر» با توجه به ترجمه مفاد کتاب «المناظرات» تالیف ابن هیثم است. این نوشتار در پی آن است که منبعی جدید را در خصوص تاریخ خلافت فاطمیان در شمال آفریقا به جهان کنونی عرضه کند.منبع این اثر کتاب المناظرات است که در آن نویسنده گفتگوهای خود را در مقام یک نوآموز جوان با رهبران دعوت اسماعیلی در قیروان آن هم در چند ماهه نخست و مهم این دعوت ثبت کرده است.این کتاب به عنوان سندی مهم در تاریخ فاطمیان و اسماعیلیان مطرح است. وضعیت دینی قیروان پیش از خلافت فاطمیان و شیعیان این منطقه، معرفی ابن هیثم و زندگی علمی وی و کتاب المناظرات از دیگر مندرجات این کتاب است.

تاريخ مجموعه مسجد الاقصی

30000 تومان 24000 تومان
این کتاب تاریخ مصور و معرفی اماکن و بقعه های تاریخی مسجدالاقصی است. این مسجد که نام آن در سوره اسراء نیز آمده است، به عنوان اولین قبله مسلمانان و محل معراج پیامبر اسلام(ص) بعد از حرمین شریفین، مقدس ترین مکان نزد مسلمانان است. نویسنده فلسطینی این اثر، کلیه آثار اسلامی موجود در این مجموعه 14/4 هکتاری، شامل مسجدالاقصای مسقف، قبهالصخره، مصلای مروانی، برکه ها، چاه ها، گنبدها، درها، مدارس و... را به همراه 250 تصویر و نقشه، معرفی نموده است.

تاریخ اسلام در هند از آغاز تا قرن پنجم هجری قمری

40000 تومان 32000 تومان
در مقدمه کتاب آمده: "نفوذ و گسترش اسلام در شبه قاره هند و جنوب شرقی آسیا یکی از مسائل و موضوعاتی است که می باید برای پژوهشگران تاریخ، تمدن و فرهنگ اسلامی از اهمیت و ضرورت زیادی برخوردار باشد. امری که تاکنون به آن کمتر توجه شده است. در حالی که نیمی از مسلمانان جهان در شبه قاره هند و جزایر نزدیک به آن به سر می برند و نحوه پذیرش اسلام توسط آنان با نواحی دیگر در غرب و مرکز دنیای اسلام چون ایران، آسیای صغیر و شمال آفریقا تفاوت اساسی داشته است." بررسی «نفوذ و گسترش اسلام در شبه قاره هند» در تحقیق حاضر بر اساس نظریه «پخش» و تحلیل داده های تاریخی صورت گرفته است.

تاریخ هند (دوره دو جلدی)

170000 تومان 136000 تومان
هند، همچون ایران، یکی از دو موطن دین و فرهنگ آریایی در آسیا، و یکی از سه بستر تمدن در این سوی جهان است؛ اما دست تقدیر، سرنوشت این دو را هماره به یک سیاق قلم نزده است. این حقایق همه محتاج چون و چرای فراوان، و دربر دارنده دانستنی های ارزنده است. از سوی دیگر، هند دست کم موطن چهار دین از یازده دین تاریخی و زنده جهان و مامن سواد اعظم زرتشتیان کنونی و پذیرنده درصد قابل ملاحظه ای از پیروان اسلام و مسیحیت، به ویژه رستنگاه پررونقی برای عرفان و تصوف است. تاریخ هند، مانند هرجای دیگر، تا حدود زیادی تاریخ ادیان آن سرزمین است و در کار مطالعات ادیان، تاریخ هر دین بخشی از مهم ترین داده ها را درباره آن دین برمی نماید. کتاب تاریخ هند در دو جلد نگاشته و چاپ شده است. نویسنده جلد نخست، خانم پروفسور رومیلا تاپار از تاریخ شناسان به نام هند و متخصص در تاریخ هند باستان است. وی در دانشگاه پنجاب هند دانش آموخته و دکتری خود را ای.ال بشام از برجسته ترین عالمان دین و فرهنگ و تاریخ هند در مرکز مطالعات شرقی و آفریقایی در لندن گذرانده است. تاپار در دانشگاه لعل نهرو در دهلی نو کرسی استادی را احراز کرده و علاوه بر این استاد مدعو دانشگاه های کرنل، دانشگاه پنسیلوانیا و کالج فرانسه در پاریس بوده است. همچنین او رئیس کنگره تاریخ هند در سال 1983، عضو وابسته آکادمی بریتانیا در سال 1999 و عضو افتخاری چند دانشگاه معتبر دیگر در جهان است. از وی هفده تالیف، چهار اثر تصحیح متن و مقالات و مدخل های متعدد منتشر شده است. نویسنده دومین مجلد از این کتاب که به تاریخ متاخر هند می پردازد، تاریخ شناس انگلیسی، توماس جورج پرسیوال اسپیر است. نام او را به عنوان تاریخ دانی فاضل در حوزه تاریخ اجتماعی هند جدید می شناسند. او بیشتر عمرش را در هند زندگی و تدریس کرده است. در دانشگاه کمبریج و کالج سنت استفان نیز تدریس داشته و منصب هایی را نیز در دولت هند احراز کرده است.

تاریخ و عقاید زیدیه

75000 تومان 60000 تومان
کتاب تاریخ و عقاید زیدیه با نگاهی تاریخی و کلامی به معرفی فرقه زیدیه می‌پردازد، فرقه‌ای که بعد از واقعه کربلا در وجود نص بر امامت امام سجاد (ع) توقف نمود و به تبعیت از زید بن‌علی، به افضلیت علی بن‌ابی‌طالب (ع) قائل شد و امامت پس از آن حضرت را شایسته امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و فرزندان آن‌دو بزرگوار ‌دانست که با دعوت، فضل و خروج به امامت می‌رسند. تبیین نحوه شکل‌گیری، سیر تطور و ترسیم جغرافیای سیاسی مذهبی این فرقه با نگاهی تاریخی و بحث از اصول خمسه زیدیان با نگاهی کلامی، از اهدافی است که این نوشته در پی رسیدن به آن است.

تاملاتی در تاریخ پژوهی

83000 تومان 66400 تومان
اگر تاريخ را بيان‌گر فرهنگ و تمدن و سير صعودی و نزولی آن در جامعه‌ها بدانيم، به يقين علم آن نيز از جايگاه ويژه برخودار است؛ که انديشيدن و آموزه‌های نوشتاری و پژوهش‌های گفتاری و بررسی های کرداری را نيز در بر داشته و اين خود، پيچيدگی ها را افزون کرده است. از اين‌جاست که اين قلم با همه کاستی ها و نواقص فراوانی که دارد در صدد برآمده تا مرز‌های تاريخ با ديگر آثار به‌جای مانده در زمينه علوم انسانی را تا حد ممکن نمايان سازد. اين نگارش، تاريخ و داستان، تاريخ و قصه، تاريخ و افسانه، تاريخ و اسطوره، تاريخ و درباری نويسی، تحريف تاريخ و... را که ممکن است با ساخته‌ها و بافته‌های ذهن آدمی همراه شده باشد، به بحث و بررسی گذاشته است. در عين حال و در لابه‌لای مباحث، تاريخ و قصه‌های قرآن و مناقشاتی که نسبت به آن شده را مطرح ساخته؛ تا شايد گره‌ای را باز گشايد. سيکل تاريخی يا گردش دورانی تاريخ، استناد به تاريخ و... از ديگر مباحث کليدی اين نوشتار است که گاهی با ساخته‌های تخيلی و يا منفعت طلبی های فردی و شخصی با حقايق تاريخی ممزوج و مخلوط شده و ممکن است سرنوشت ملتی را رقم زند که تفکيک آن از اهم امور است.

چهره های نامدار آندلس

70000 تومان 56000 تومان
کتاب حاضر، که به معرفی چهره های نامدار آندلس اسلامی پرداخته است، گواه خوبی بر غنای فرهنگ اسلامی آندلس است؛ فرهنگی که ابعاد گوناگون و بی بدیل آن، افزون بر مسلمانان، پیروان ادیان و اقوام دیگر را نیز در بر می گیرد. وجود چهره های یهودی و گاهی مسیحی در این فهرست بزرگ که گزیده ای از میان چهره های بسیار است، نشان می دهد که هم زیستی انسان ها در محیطی صلح آمیز و تحت حاکمیتی که متعهد به تسامح و مداراست، چه ثمرات ارزشمندی برای بشریت داشته و خداهد داشت.غرض از نگارش این کتاب، فراهم آوردن پیش زمینه ای مناسب برای پژوهشگران علاقه مند به تحقیق در این باره است. در گزینش این چهره ها کوشش بر این بوده است تا با حفظ توازن از میان چهره های نامدار در عرصه علمی، ادبی، صاحبان فنون و چهره های مهم سیاسی و اجتماعی، برجسته ترین آن ها در کتابی با حجم قابل قبول معرفی شوند. * در بخشی از کتاب نوشته شده است:«سرزمین اندلس در جنوب اروپا از اواخر نخستین دوره هجرت به جغرافیای مسلمانان منضم شد و با سقوط آخرین دولت اسلامی در پایان قرن نهم هجری به قلمرو مسیحیت بازگشت. هشت قرن تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین و حضور مسلمانان در آن جا، رونق علم و ادب و سیاست و فرهنگ را در پی داشت و معرفی شخصیت های نامدار این ادوار، تمدن اسلامی بزرگ و غنی را به رخ دوره تاریک قرون وسطای اروپا می کشد و در حقیقت دوران طلایی و روشنی است که مسلمانان معارف بشری عظیمی را به تمدن جهانی معرفی کردند و شایسته بود در شناساندن این میراث عظیم تلاش شود.

درسنامه تاریخ و عقاید اسماعیلیه

50000 تومان 40000 تومان
این کتاب در سه بخش به تاریخ بزرگان و اعتقادات اسماعیلیه می پردازد. در بخش اول به تاریخ ظهور و تطورات تاریخی این مذهب پرداخته و در ضمن به اختلافات مذهبی شاخه های عمده اسماعیلیه اشاره دارد. قبل از ورود به بحث اسماعیلیه، بحث پیدایش شیعه و سیر تحولات تاریخی شیعه تا ظهور اسماعیلیه به عنوان بحث های مقدماتی مطرح می شود. بخش دوم به اندیشمندان تاثیرگذار اسماعیلیه اختصاص داده می شود. این افراد بیشترین تاثیر را در تبیین اندیشه و توجیه اعتقادات و تحولات فکری اسماعیلیه داشته اند. بخش آخر درباب اعتقادات اسماعیلیه است. قبل از ورود به بحث به صورت مختصر اندیشه غلات و نوافلاطونیان بررسی شده، سپس به جهان شناسی اسماعیلیان پرداخته می شود.

کاوش های تازه در باب روزگار صفوی

70000 تومان 56000 تومان
تاریخ ایران اسلامی پیشینه ای درازمدت و دیرینه دارد. به یقین شناخت وضعیت و جایگاه کنونی تنها در سایه تعاطی و تعامل با گذشته میسر خواهد بود اما در تعاطی با گذشته نباید عامل انسانی و‌ به تعبیر دیگر فرایند ادراکی مورخ را در گزینش و نقل مطالب، و نیز مشاهده رویدادهای تاریخی از دریچه اوضاع و احوالی که او در آن نشو و نما کرده است، از نظر دور داشت چراکه این امر موجب غفلت از پاره‌ای از ابعاد تاریخ گذشته خواهد شد. کتاب حاضر دست‌کم از این جهت در خور توجه است که به جنبه فرهنگ و دین که در شکل‌گیری و نضج رخدادهای تاریخی دوران صفویه سهم بسزایی داشته‌اند، پرداخته است و بیانگر ناگفته‌های دوران حاکمیت صفویه بر ایران و تاثیر و نفوذ گروه‌ها و خاندان‌های مختلفی چون فقها و خاندان محقق کرکی در سلسله صفویه می‌باشد.

گذار معنویت از ایران زمین

65000 تومان 52000 تومان
کتاب حاضر در مورد بررسی ویژگی های تاریخی و فرهنگی «ایران» از جهت وجود معنویات و فرهنگ دینی حاکم بر آن است. در این پژوهش با درنظر گرفتن دو اصل پیشینی زبان و جغرافیایی مکانی در تعریف ماهیت ایران به بررسی تاریخی و نحوه ورود ادیان مختلف به این کشور از آغاز تاکنون پرداخته شده و هم کنشی «فرهنگ ایرانی» با سایر فرهنگ ها و ادیان و دگرگونی محتوای مفاهیم مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. نویسنده که شیفته فرهنگ و معنویت گرایی ایرانی و از مستشرقان ایران دوست به شمار می رود، نخست به بحث درباره خاستگاه دین در ایران و گسترش دین زرتشتی در دوران حکومت هخامنشیان پرداخته سپس به ورود اسلام به ایران و استقبال ایرانیان از آن اشاره نموده و وجود دین هایی مانند: مسیحیت، یهودیت، بودایی، ادیان و سنّت های گنوسی و تنوع و گونه گونی دینی در ایران معاصر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و فرهنگ ایرانیان در پذیرش ادیان و انواع تفکرات را ستوده و وضعیت ادیان و فرقه های مختلف اسلامی در آن را بیان نموده است.