مشاهده همه 7 نتیجه

نمایش 9 24 36

اشعریان و تاسیس نخستین دولتشهر شیعه

45000 تومان 36000 تومان
شهر قم در مرکز ایران، نخستین شهری شیعی است. شهری که از اواخر قرن اول که قبیله مهاجر اشعری به آن وارد شدند، تشیع را در آن رواج دادند و تا کنون باقی مانده است. درباره اشعریان کتاب و مقالات متعددی وجود دارد. کتاب حاضر جدیدترین کتاب در این زمینه با نگاهی دیگر است. مولف به اشعریان به عنوان کسانی نگریسته که توانستند در قم یک دولت شهر شیعی تاسیس کنند.

بررسی تطبیقی رواداری مذهبی در عصر آل بویه و سلجوقیان

40000 تومان 32000 تومان
در سایه رواداری مذهبی و دوری از تعصب است که اندیشه های مختلف و گاهی متضاد اجازه ظهور پیدا می کنند. رواداری عامل پویایی، بالندگی و رشد اندیشه‏های مختلف است. رواداری مذهبی در امور سیاسی و حکومتی شرایط خوبی را برای استفاده از اندیشه های مختلف فراهم می آورد و حاکمان در استفاده از نخبگان جامعه فرصت مناسبی را دارا خواهند بود. رواداری مذهبی نسبت به علم و عالم و مراکز علمی و فرهنگی، شکوفایی علمی و فرهنگی و تمدنی را در پی خواهد داشت. اگر رواداری در تمامی سطوح سیاسی، مذهبی، علمی و فرهنگی نهادینه شود جامعه مسیر ترقی را با بیشترین سرعت و کمترین مانع طی خواهد نمود و در حقیقت به آرمان انسانی نزدیک خواهد شد.

تاریخ اسلام در هند از آغاز تا قرن پنجم هجری قمری

40000 تومان 32000 تومان
در مقدمه کتاب آمده: "نفوذ و گسترش اسلام در شبه قاره هند و جنوب شرقی آسیا یکی از مسائل و موضوعاتی است که می باید برای پژوهشگران تاریخ، تمدن و فرهنگ اسلامی از اهمیت و ضرورت زیادی برخوردار باشد. امری که تاکنون به آن کمتر توجه شده است. در حالی که نیمی از مسلمانان جهان در شبه قاره هند و جزایر نزدیک به آن به سر می برند و نحوه پذیرش اسلام توسط آنان با نواحی دیگر در غرب و مرکز دنیای اسلام چون ایران، آسیای صغیر و شمال آفریقا تفاوت اساسی داشته است." بررسی «نفوذ و گسترش اسلام در شبه قاره هند» در تحقیق حاضر بر اساس نظریه «پخش» و تحلیل داده های تاریخی صورت گرفته است.

تاریخ هند (دوره دو جلدی)

170000 تومان 136000 تومان
هند، همچون ایران، یکی از دو موطن دین و فرهنگ آریایی در آسیا، و یکی از سه بستر تمدن در این سوی جهان است؛ اما دست تقدیر، سرنوشت این دو را هماره به یک سیاق قلم نزده است. این حقایق همه محتاج چون و چرای فراوان، و دربر دارنده دانستنی های ارزنده است. از سوی دیگر، هند دست کم موطن چهار دین از یازده دین تاریخی و زنده جهان و مامن سواد اعظم زرتشتیان کنونی و پذیرنده درصد قابل ملاحظه ای از پیروان اسلام و مسیحیت، به ویژه رستنگاه پررونقی برای عرفان و تصوف است. تاریخ هند، مانند هرجای دیگر، تا حدود زیادی تاریخ ادیان آن سرزمین است و در کار مطالعات ادیان، تاریخ هر دین بخشی از مهم ترین داده ها را درباره آن دین برمی نماید. کتاب تاریخ هند در دو جلد نگاشته و چاپ شده است. نویسنده جلد نخست، خانم پروفسور رومیلا تاپار از تاریخ شناسان به نام هند و متخصص در تاریخ هند باستان است. وی در دانشگاه پنجاب هند دانش آموخته و دکتری خود را ای.ال بشام از برجسته ترین عالمان دین و فرهنگ و تاریخ هند در مرکز مطالعات شرقی و آفریقایی در لندن گذرانده است. تاپار در دانشگاه لعل نهرو در دهلی نو کرسی استادی را احراز کرده و علاوه بر این استاد مدعو دانشگاه های کرنل، دانشگاه پنسیلوانیا و کالج فرانسه در پاریس بوده است. همچنین او رئیس کنگره تاریخ هند در سال 1983، عضو وابسته آکادمی بریتانیا در سال 1999 و عضو افتخاری چند دانشگاه معتبر دیگر در جهان است. از وی هفده تالیف، چهار اثر تصحیح متن و مقالات و مدخل های متعدد منتشر شده است. نویسنده دومین مجلد از این کتاب که به تاریخ متاخر هند می پردازد، تاریخ شناس انگلیسی، توماس جورج پرسیوال اسپیر است. نام او را به عنوان تاریخ دانی فاضل در حوزه تاریخ اجتماعی هند جدید می شناسند. او بیشتر عمرش را در هند زندگی و تدریس کرده است. در دانشگاه کمبریج و کالج سنت استفان نیز تدریس داشته و منصب هایی را نیز در دولت هند احراز کرده است.

تاریخ و عقاید زیدیه

75000 تومان 60000 تومان
کتاب تاریخ و عقاید زیدیه با نگاهی تاریخی و کلامی به معرفی فرقه زیدیه می‌پردازد، فرقه‌ای که بعد از واقعه کربلا در وجود نص بر امامت امام سجاد (ع) توقف نمود و به تبعیت از زید بن‌علی، به افضلیت علی بن‌ابی‌طالب (ع) قائل شد و امامت پس از آن حضرت را شایسته امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و فرزندان آن‌دو بزرگوار ‌دانست که با دعوت، فضل و خروج به امامت می‌رسند. تبیین نحوه شکل‌گیری، سیر تطور و ترسیم جغرافیای سیاسی مذهبی این فرقه با نگاهی تاریخی و بحث از اصول خمسه زیدیان با نگاهی کلامی، از اهدافی است که این نوشته در پی رسیدن به آن است.

کاوش های تازه در باب روزگار صفوی

70000 تومان 56000 تومان
تاریخ ایران اسلامی پیشینه ای درازمدت و دیرینه دارد. به یقین شناخت وضعیت و جایگاه کنونی تنها در سایه تعاطی و تعامل با گذشته میسر خواهد بود اما در تعاطی با گذشته نباید عامل انسانی و‌ به تعبیر دیگر فرایند ادراکی مورخ را در گزینش و نقل مطالب، و نیز مشاهده رویدادهای تاریخی از دریچه اوضاع و احوالی که او در آن نشو و نما کرده است، از نظر دور داشت چراکه این امر موجب غفلت از پاره‌ای از ابعاد تاریخ گذشته خواهد شد. کتاب حاضر دست‌کم از این جهت در خور توجه است که به جنبه فرهنگ و دین که در شکل‌گیری و نضج رخدادهای تاریخی دوران صفویه سهم بسزایی داشته‌اند، پرداخته است و بیانگر ناگفته‌های دوران حاکمیت صفویه بر ایران و تاثیر و نفوذ گروه‌ها و خاندان‌های مختلفی چون فقها و خاندان محقق کرکی در سلسله صفویه می‌باشد.

گذار معنویت از ایران زمین

آماده چاپ
کتاب حاضر در مورد بررسی ویژگی های تاریخی و فرهنگی «ایران» از جهت وجود معنویات و فرهنگ دینی حاکم بر آن است. در این پژوهش با درنظر گرفتن دو اصل پیشینی زبان و جغرافیایی مکانی در تعریف ماهیت ایران به بررسی تاریخی و نحوه ورود ادیان مختلف به این کشور از آغاز تاکنون پرداخته شده و هم کنشی «فرهنگ ایرانی» با سایر فرهنگ ها و ادیان و دگرگونی محتوای مفاهیم مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. نویسنده که شیفته فرهنگ و معنویت گرایی ایرانی و از مستشرقان ایران دوست به شمار می رود، نخست به بحث درباره خاستگاه دین در ایران و گسترش دین زرتشتی در دوران حکومت هخامنشیان پرداخته سپس به ورود اسلام به ایران و استقبال ایرانیان از آن اشاره نموده و وجود دین هایی مانند: مسیحیت، یهودیت، بودایی، ادیان و سنّت های گنوسی و تنوع و گونه گونی دینی در ایران معاصر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و فرهنگ ایرانیان در پذیرش ادیان و انواع تفکرات را ستوده و وضعیت ادیان و فرقه های مختلف اسلامی در آن را بیان نموده است.