نمایش 1–12 از 128 نتیجه

نمایش 9 24 36

آشنایی با کتاب الیاقوت

30000 تومان 24000 تومان
تعیین نویسنده کتاب، زمان حیات وی به همراه گزارش تفصیلی (همراه با متن عربی)

آموزش کلام شیعی، تحریر شرح باب حادی عشر

85000 تومان 68000 تومان
این کتاب شرح کتاب النافع یوم الحشر فی شرح باب الحادی عشر می باشد که این کتاب خود شرحی بر کتاب باب الحادی عشر علامه حلی است. #کتاب_آموزش_کلام_شیعی کتاب آموزش کلام شیعی شرحی بر کتاب النافع یوم الحشر فی شرح باب الحادی عشر فاضل مقداد که خود شرحی بر کتاب باب الحادی عشر علامه حلی است می باشد. در کتاب مزبور نخستین واجبات بر مکلّفان یعنی اثبات ذات و صفات خداوند متعال، اثبات عدل الهی، ارسال رسل و انزال کتب، اثبات نبوّت خاصه، اثبات امامت و اثبات تجرّد روح و بقای آن و نشر و بعث اجساد، ثواب و عقاب و بهشت و جهنّم و سایر امور اخروی بحث می کند

آموزه غیبت و تاثیر آن بر تکامل اندیشه سیاسی شیعه

32000 تومان 25600 تومان
اندیشه سیاسی شیعه در عصر غیبت و تحت تاثیر آموزه غیبت با تطورات گوناگون و سیر تکاملی خاصی همراه بوده است. بی تردید بررسی اندیشه‏ها و دیدگاه‏های سیاسی فقیهان شیعه در دوره‏های مختلف روشنگرِ این دگرگونی ها و اثرگذاریِ آموزه غیبت بر آنها است. در همین راستا و جهت تبیین فقه سیاسی شیعه از این منظر، کتاب حاضر در پنج فصل به بررسی مهم‌ترینِ این دوره‌ها و دست‌آوردهای آنها می‌پردازد.

اخباری گری؛ تاریخ و عقاید

80000 تومان 64000 تومان
کاوش و پژوهش در تاریخ حدیث شیعه و دوره ‏های گوناگون و محدثان بزرگ و میراث ماندگار آن و نیز عناصر تاثیرگذار بر آن، یکی از رسالت ‏های مهم پژوهشی حدیث در دوره معاصر است. پیگیری و جستجو در مکتب ‏های حدیثی و دوره‏ های فراز و فرود آن ها، در این میان، امری مهم و بایسته است. اخبارگرایی، در سده‏ های نخستین، شیوه رایج محدثان و مجتهدان بزرگ شیعه بود که آثار آن در نگاشته‏ های کهن حدیثی، فقهی، کلامی و اخلاقی نمود یافت. در سده‏ های یازدهم و دوازدهم هجری، مکتبی پا به عرصه گذاشت که ادعای پیروی از شیوه کهن عالمان شیعی را مطرح می‏ کرد؛ ولی دارای مبانی خاص در این وادی بود؛ مبانی که این تفکر را از شیوه محدثان کهن، متمایز می‏ ساختند. این مکتب فکری- که امروزه «اخباریگری» نامیده می‏شود-، در طول تاریخ نسبتا کوتاه خویش، با تغییرات جزئی و کلی نیز رو به ‏رو شد، به گونه ‏ای که برخی از نظریات خاص بنیان ‏گذاران آن در حوزه فهم و درک قرآن، توسط بزرگان این مکتب، به چالش کشیده شد و در نهایت، به همت مرحوم وحید بهبهانی (رحمه الله) به محاق رفت و با ظهور شخصیتی اصولی همچون شیخ اعظم انصاری (رحمه الله) امکان بروز دوباره را از کف داد. مکتب اخباری گری، تاثیر گسترده ‏ای بر کاوش ‏های حدیثی معاصر خویش داشت و افزون بر آن، آسیب ‏ها و چالش‏ های پیش روی مجتهدان و اصولیان را برنمود و آنان را وادار به تبیین دقیق و منضبط شیوه اجتهاد کرد. اخباری گری، اگر چه از منظر تاریخی شیوه ‏ای پایان ‏یافته تلقی می ‏شود، ولی مبانی، اصول و روش‏های آن، در دوره‏ های متفاوت، ممکن است سر برکند و به مبارزه با شیوه اجتهاد، تعقل و تعامل عقل و نقل برخیزد. پژوهش پیشِ رو، افزون بر بازکاوی تاریخ اخبارگرایی و شناساندن اخباریان سرشناس و آرا و افکار آنها، به پژوهش در مبانی اخباری گری، نقد آن مبانی و مقایسه آنها با مبانی اصولیان پرداخته است. این پژوهش به همت حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم بهشتی دامغانی، تالیف و تدوین و با پیگیری جناب آقای دکتر مهدی فرمانیان، سامان یافته است.

ادبیات قرآن مجموعه مقالات

50000 تومان 40000 تومان
. این کتاب، ترجمه هفت مقاله در زمینه جنبه های ادبی قرآن است که در فاصله زمانی سال های 1986 - 2006 در کتاب ها و نشریات مختلفی منتشر شده اند. کتاب «ادبیات قرآن»، ترجمه 7 مقاله قرآنی به قلم «مستنصر میر» محقق پاکستانی الاصل مقیم امریکاست. عناوین این مقالات عبارت است از: پیوستگی سوره؛ تحولی در تفسیر قرآن در قرن بیستم زبان قرآن قرآن به مثابه اثری ادبی شوخی در قرآن گفت‌وگو در قرآن قصه یوسف در قرآن طنز در قرآن. مقالات اخیر به بررسی برخی جنبه‌های ادبی قرآن پرداخته و مقاله نخست را می‌توان به مثابه مدخل و مبنایی برای آن‌ها دانست. نویسنده سعی کرده از منظر ادبیات جدید غربی به قرآن بنگرد و مسائل را که تا کنون سابقه نداشته در آن جستجو کند. هدف مترجم آشنا ساختن خوانندگان فارسی زبان با این مباحث است و امید دارد که این کتاب پدید آورنده منظری جدید به واپسین کتاب الاهی باشد. مترجم کتاب در ابتدای این اثر می‌نگارد: از انتشار نخستین مقاله در سال 1986 تا آخرین مقاله در سال 2006 ، بیست‌ سال فاصله شده است؛ البته در ترجمه حاضر بنا بر ملاحظاتی ترتیب تاریخی انتشار مقالات رعایت نشده، بلکه سعی شده است حتی‌الامکان ترتیب منطقی مباحث رعایت شود و لذا مقاله «پیوستگی سوره...» که مبنایی برای بحث‌های ادبی بعدی فراهم می‌آورد، مقدم شده و مقاله «زبان قرآن» نیز پس از آن و قبل از مقالات دیگر که به بحث‌های ادبی می‌پردازند، قرار داده شده است؛ زیرا بحث زبانی بر بحث ادبی تقدم دارد. مقاله «قرآن به مثابه اثری ادبی» نیز بر چهار مقاله بعدی مقدم داشته شده است؛ چرا که چهار مقاله بعدی هر یک به یکی از مصادیق و گونه‌های ادبی می‌پردازد، ولی در مقاله «قرآن به مثابه اثری ادبی» گونه‌های ادبی مختلف به طور کلی مورد بحث قرار گرفته‌اند و این مقاله فتح باب و سرآغازی است بر مباحث مفصلی که در چهار مقاله بعدی آمده‌اند. مترجم در بخشی دیگر از مقدمه خود می‌‌نویسد: مباحث مطرح شده در این مقالات اغلب کم‌سابقه و بعضا بی‌سابقه است؛ مثل شوخی یا طنز در قرآن و می‌تواند پدید آورنده منظری جدید به واپسین کتاب الاهی باشد.

ادیان الهی و فرق اسلامی

53000 تومان 42400 تومان
«دین» که مجموعه معارف اعتقادی و احکام فروعی عملی ارسالی از سوی خدا توسط پیامبرانش برای هدایت و رستگاری بشر است، هدیه بی بدیل الهی به شمار می رود که جایگزینی ندارد. این هدیه آسمانی در طول حیات بشر، به تناسب توان فکری و نیاز زندگی هر زمان، توسط پیامبران به بشر عرضه شده است. حاصل آن پدیدآمدن ادیان و شرایع بزرگی چون یهودیت، مسیحیت و اسلام است. نکته مهم و جالب توجه در بررسی ادیان و مذاهب، این است که همه آنها به جز آخرین دین و کامل ترین آن، یعنی اسلام، تاریخ مصرف آنها تمام شده است، و لذا به دلایل عقلی قطعی، تنها اسلام و از میان مذاهب فزون از شمار اسلامی نیز به گواهی اسناد معتبر تاریخی، روایی و دلایل عقلی، تنها شیعه اثتی عشریه برحق بوده و پیروی از آن، مایه رستگاری و سعادت انسان است. این کتاب به معرفی و بررسی هرچند اجمالی ادیان بزرگ الهی و فرق مذهبی مهم اسلام می پردازد.

از شک تا یقین

46000 تومان 36800 تومان
از شک تا یقین

اسرار الصلوه

300000 تومان 240000 تومان
این مجموعه 6 جلدی، مجموعه‌ای از رساله‌ها و دیدگاه‌های مختلف ارایه شده در مورد اسرار نماز و ابعاد معنوی آن و نیز نیایش بین عبد و معبود توسط اندیشمندان مسلمان به دو زبان فارسی و عربی است. در این نوشتار نیز به معرفی برخی دیگر از کتب نگاشته شده توسط علمای مسلمان در موضوع اسرار نماز پرداخته شده و ابواب و فروعات مختلف نگاشته در کتب و رسائل در این موضوع بیان شده است. در این آثار به تبیین مباحثی مانند: اسرار کسب طهارت در نماز، لزوم محاسبه نفس در قبل و بعد از هر نماز، رابطه نماز با اعمال و رفتار انسان و اخلاق او، نقش نماز حقیقی در از بین بردن مفاسد اخلاقی، رابطه بین نماز با توبه و استغفار، تاثیر نماز در از بین بردن اثار گناهان و پاک شدن انسان، اسرار غسل و وضو، آداب نماز، اسرار و اثار نوافل، اسرار معطر کردن خویش در حال نماز و پوشیدن لباس پاک و زیبا در این حال، اسرار برخی از نمازهای مستحبی به ویژه نماز شب، آداب و اسرار برخی از نمازهای مربوط به اعیاد مذهبی، لزوم فهم دقیق اجزای نماز، رابطه بین نماز با افزایش ایمان قلبی، نقش نماز در اصلاح امور دنیوی و اخروی انسان، احکام و اسرار اذان و اقامه، اسرار انجام برخی از مستحبات نماز مانند قنوت، اهمیت نیت و حضور قلب در نماز و تفسیر اذکار نماز و نیز برخی دیگر از ابعاد معنوی نماز پرداخته شده است.

اسلام نص گرا: تاريخ و عقايد اخباريان شيعه

80000 تومان 64000 تومان
بررسی تاریخ شیعیان، تاریخ و عقاید اخباریان به عنوان یکی از سنتهای فکری شیعه، مانند وجود حکمی الهی در هر چیز، عدم حجیت ظواهر قرآن کتاب اسلام نص گرا " اخباری" به معنای مصطلح آن، از قرن یازدهم، جای خود را در سنت فکری شیعه بازکرده است. اخباری‌گری مصطلح را محمدامین استرآبادی (م.1036 ق) و پیروان او پایه‌گذاری کردند. این جریان، یک نسل پس از وی و شاگردانش، به جریانی فراگیر تبدیل شد؛ تا این‌که در اواخر قرن یازدهم، آرای اخباریان به پیکره فقهی، اصولی و کلامی شیعه، جایگاهی درخور پیدا کرد. با تلاش عالمان اخباری، اخباری‌گری توانست جای خود را در میان مدارس علمیِ تشیع بازنماید و برای حدود 150 سال به یک جریان رسمی فکری در شیعه مبدل گردد. وجود حکمی الهی در هر چیز، صحت تمام روایات کتب اربعه، لزوم کسب یقین، انحصار منابع تفکر و استنباط به روایات اهل‌بیت (علیهم‌السلام)، عدم اعتبار ظن مجتهدان، عدم حجیت ظواهر قرآن، نکوهش اصول و کلام عقلی و ... ازجمله‌ی دیدگاه‌های اخباریان است. این کتاب در پی بررسی آرا و عقاید این مکتب فکری است. کتاب Scripturalist Islam (اسلام نص‌گرا) تالیف پروفسور رابرت گلیو است که در سال 2007 م توسط انتشارات بریل به چاپ رسیده و مولف در پی بررسی آرا و عقاید مکتب فکری اخباریان شیعه است که بازشناسی آن می تواند یاریگر تاریخ نگاران اندیشه و محققان عرصه مطالعات شیعی باشد

اسماعیلیه (مجموعه مقالات)

150000 تومان 120000 تومان
این كتاب با استناد به منابع دست اول و گزارش های فرقه ‏نگاران در سه بخش به تاریخ، شخصیت ها و اعتقادات اسماعیلیه می‏ پردازد. در بخش اول به تاریخ ظهور و تطورات تاریخی این مذهب پرداخته و در ضمن به اختلافات مذهبی شاخه‏ های عمده اسماعیلیه اشاره می‏كند. نویسنده پیدایش شیعه و تحولات تاریخی آن را به عنوان پیش‏ زمینه پژوهش درباره فرق اسماعیلیه دانسته است. سپس به زندگی اسماعیل بن جعفر و محمد بن اسماعیل، رابطه آنها با غلات، قرامطه بحرین و ایران، ظهور فاطمیان و حكومت و تمدن آنها و نیز تطورات تاریخی نزاریان و طیبیان پرداخته و افكار و زندگی عالمان و شخصیت های تأثیرگذار اسماعیلی را معرفی کرده است. بخش سوم به عقاید اسماعیلیه در زمینه توحید، نبوت، ادوار هفتگانه تاریخ، امامت، معاد و باطنی‏ گری اختصاص یافته است.