نمایش 1–12 از 15 نتیجه

نمایش 9 24 36

بازتاب های کلام اسلامی در فلسفه یهودی

55000 تومان 44000 تومان
کلام اسلامی، فلسفه اسلامی، فلسفه یهودی، کلام معتزلی این کتاب حکایتی فشرده و گویا از یکی از داد و ستدهای تاریخی در عرصه اندیشه کلامی است. ولفسن که خود یک فیلسوف یهودی است با بیانی روشن و مستند نشان می دهد که اندیشمندان یهودی هم در نظام سازی های کلامی و هم در تنظیم و قاعده مند کردن آموزه های خود از روش و چارچوب های مفهومی متکلمان و فیلسوفان متقدم اسلامی بهره های فراوان گرفته اند. به طور کلی وجهه عقلانی آیین یهود در تماس با کلام عقلانی اسلام به ویژه گفتمان معتزلی و در زمینه آن اندیشه کلامی شکوفا و بارور گردید

باورها و آیین های یهودی

115000 تومان 92000 تومان
این کتاب درباره دین، مناسک و نگرش یهودیان است و بر حوزه‌هایی از زندگی یهودی متمرکز می‌شود که منحصرا از ویژگی‌های مردم یهودی است. کتاب باورها و آیین های یهودی این کتاب درباره دین، مناسک و نگرش یهودیان است، و بر حوزه‌هایی از زندگی یهودی متمرکز می‌شود که منحصرا از ویژگی‌های مردم یهودی است. از این رو در آن چیز چندانی درباره هنجارهای اخلاقی مشترک در میان افراد جوامع غربی جدید نمی‌توان یافت. البته تردیدی نیست که تفاوت میان رویکرد یهودیان با رویکرد غیر یهودیان نیست به اموری مانند پذیرایی، نیکوکاری، دلسوزی، راستی و پاسخگویی در برابر هم نوعان تفاوتی ظریف است. نزد یهودیان سنتی و اصیل هنجارهای اخلاقی بخشی از آیین‌های دینی است و کتاب مقدس و نوشته‌های یهودی بعدی نیز به اندازه وجدان در آن تعیین‌کننده‌اند.

در باب یهودیت

53000 تومان 42400 تومان
در زندگی قوم یهود هیچ حوزه‌ای وجود ندارد که با حوزه مذهب بی‌ارتباط باشد. تمایزات میان حوزه‌های متنوع در میان سایر اقوام با ماهیت یهودیت بیگانه است. عناصر فرادینی یهودیت یا چنان در حاشیه اند که سهمی در بیان خلاق آن ندارند و یا به گونه‌های مختلف بر عوامل مذهبی بنا شده‌اند. همین ویژگی بود که حتی به سرپیچی اولیه قوم از خدای عصر نزول تورات، ظاهری دینی داد. قبایل روی گردانده حاضر نشدند تسلیم غرایز تازه آزاد شده‌شان شوند. آنها این تمایل شدید را با جمع آوری جواهرات‌شان برای ساختن یک بت نشان دادند.

رستاخيز جسم در يهوديت و مسيحيت نخستين

67000 تومان 53600 تومان
این کتاب در خصوص مقایسه دیدگاه‌های «یهودیت» و «مسیحیت» در مورد یکی از پیچیده‌ترین و بحث‌انگیزترین مباحث الهیات به نام «رستاخیز جسم» است. در این نوشتار سعی شده است، نحو فهمی که پیروان هر یک از ادیان مسیحیت و یهودیت در مورد نحوه حشر و رستاخیز جسم ارایه کرده و تفاوت‌ها و اشتراکات الهیاتی آنان با توجه به آموزه‌های کتاب مقدس مورد تطبیق قرار گیرد. از نظر نگارنده اختلاف نظر این دو دین در این زمینه یکی از وجوه مهم تمایز آن‌ها از یکدیگر می‌باشد زیرا نوع نگاه یهودیان و مسیحیان اولیه نسبت به مساله معاد و رستاخیز انسان‌ها تفاوت‌های بنیادین وجود دارد به طوریکه میان آن‌ها بحث و جدل‌های عقیدتی فراوانی صورت گرفته است. اما با رشد تفکر عقلانی و فلسفی آن‌ها در قرون اخیر نزدیکی خاصی در این زمینه بین افکار یهودیان و مسیحیان صورت گرفته است.

روحانیت در ادیان ابراهیمی

75000 تومان 60000 تومان
مطالعه تطبیقی نقش و جایگاه روحانیت در یهودیت مسیحیت و اسلام

رویکرد یهودیت به ادیان دیگر

35000 تومان 28000 تومان
امروزه جوامع دینی به طور عام، محافل علمی به طور خاص و حوزه دین پژوهی و فلسفه دین به طور اخص با موضوع تکثر و تنوع ادیان دست به گریبان اند. این موضوع بیشتر از نگاه برون دینی و فلسفه دین نگریسته می شود، اما اندیشمندانی که در این خصوص تامل و تفکر کرده اند، خواسته یا ناخواسته، علاوه بر بحث های برون دینی، برای اقناع هم کیشان خود به متون مقدس و سنت دینی نیز استناد می کنند، و مویداتی برای دیدگاهشان می یابند. از این رو، در پژوهش حاضر مسئله تکثر دینی در یهودیت از منظر درون دینی یعنی از دیدگاه کتاب مقدس، سنت حاخامی و متفکران دوره های مختلف تاریخی بررسی می گردد.

سیری در تلمود

120000 تومان 96000 تومان
اگر کتاب مقدس سنگ زاویه و شالوده یهودیت باشد،تلمود ستون اصلی آن خواهد بودکه بنا و عمارت معنوی و عقلانی یهودیت را پشتیبانی میکند. تلمود، به عنوان مجموعه عظیم و اصلی فقه یهود، در طول تاریخ در نظر غیر یهودیان از یک سو به علت ساختار گسترده و منسجم فقهی، حقوقی و اخلاقی آن مورد مدح و احترام بوده و از سوی دیگر به علت لحن صریح آن در موضع ‏گیری در برابر غیر یهودیان (که در زمان شکل‏ گیری آن در حدود 2000 سال پیش عموما کافران را شامل می‏شد) و حتی سخت ‏گیری نسبت به یهودیان غیرملتزم به شرع یهود، مورد انتقاد، عتاب و حتی توهین قرار گرفته است. نقل قول‏هایی ناقص و حتی تحریف شده به تلمود و آیین یهود منسوب و متعاقب آن، امواج توهین و استهزا به این کتاب به عنوان مرجع احکام دینی یهودیان از سوی نشریات و کتاب ‏ها به سوی افکار عمومی بی ‏خبر از واقعیات ارسال می‏شد. خوشبختانه رویکرد مثبت جامعه ایرانی و محققان روشنفکر مسلمان در سال‏ های اخیر به واقعیات دیگر ادیان در رفع این کوتاهی تا حدی تاثیر نهاده است که انتشار سیری در تلمود مهمترین این اقدامات است. حجت ‏الاسلام باقر طالبی دارابی از محققان برجسته حوزه ادیان و عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب این کتاب را با دقت نظر و امانت‏داری کامل ترجمه کرده و پس از بازخوانی ‏های متعدد توسط تنی چند از صاحبنظران، آن را به دست چاپ سپرده است. وی در مقدمه کتاب ضمن آن که از یهودیت با عنوان «دینی که آموزه ‏های مشترک آن با دین اسلام بیشتر از هر دین دیگری است» نام می‏ برد، کتاب و سنت اسلام را با شریعت مکتوب (تورات – عهد عتیق) و شریعت شفاهی (تلمود) در یهود مقایسه می‏کند. طالبی دارابی در معرفی تلمود می‏نویسد: «تلمود نماد عقلانیت، تفکر، اجتهاد، فقه، کلام و در یک کلمه سمبل ادبیات دینی یهود است. سخن گفتن از تلمود، سخن گفتن از تاریخ اندیشه و فرآیند رو به رشد اجتهاد یهود است. تلمود اثری دیرپا است که ریشه در تاریخ و متن حوادث واقعه در زندگی پرمشقت یهودیان، به ویژه عالمان، فقیهان و حکیمان این قوم دارد...»

عدالت کیفری در آیین یهود

110000 تومان 88000 تومان
این کتاب مشتمل بر دوازده مقاله در مجازات و حقوق کیفری یهودیت می باشد که 9 مقاله آن ترجمه از منابع یهودی و سه مقاله بررسی و تحقیق دانشمند گرامی «حسین سلیمانی» است. نویسنده در مقدمه کتاب می گوید: «این کتاب دو دسته مخاطب دارد، یکی حقوق دانان یا دانشجویان حقوق، که چه بسا برخی از ایشان با حوزه مطالعات ادیان آشنایی کمتری داشته باشند، و دیگر دین پژوهان، که شاید با مفاهیم حقوقی چندان آشنا نباشند»

فلسفه یهودی در قرون وسطی

85000 تومان 68000 تومان
نگارنده در این کتاب بر آن است تا نخست تاثیر الاهیات مطرح در کتاب مقدس و الاهیات خاخامی را بر رشد و تکامل فلسفه یهودی در قرون وسطا بررسی کند و سپس تحولات تفکر فلسفی یهودی از قرن نهم تا اواخر قرن پانزدهم را تحلیل نماید. گفتنی است که فیلسوفان یهودی که در این ایام ظهور کردند، بر آن شدند تا تورات و سنت خاخامی را در پرتو تفکر فلسفی یونانی ـ اسلامی و نیز آموزه های قبالایی تفسیر کنند. با ظهور "ابن میمون" و نوشته شدن کتاب "دلاله الحائرین" این نظریه پردازی ها به اوج خود رسید در این میان اندیشه های متضادی پیدا شد؛ برخی تفکر ارسطویی را مایه ی ویرانی ایمان یهودی و برخی آن را مایه ی سربلندی و قوام عقاید یهود می دانستند. برخی مثل شم طوو ابن شم طوو خطر فلسفه یهودی را بیش از نوشته های یونانی می دانستند. اما با این همه، فلسفه ی یهودی پس از فراز و نشیب ها سرانجام در قرون وسطا به اوج شکوفایی رسید.

فيلون اسکندرانی: موسس فلسفه دينی

77000 تومان 61600 تومان
کتاب حاضر کتابی مبنایی است که برای دانشجویان رشته فلسفه، طلاب علوم دینی، پژوهشگران، اساتید و سایر علاقمندان به فلسفه دینی، منبعی قابل اعتماد و مفید است.فیلون پایه ‎گذار فلسفه دینی در قلمرو ادیان ابراهیمی و به تعبیر هانری کربن فلسفه نبوی است که پیوندی عمیق با فرشته‎باوری دارد. او در شکل‎گیری فلسفه مسیحی و به تبع آن فلسفه اسلامی و یهودی نقشی بسزا داشته است. علاقه توأمان فیلون به فرهنگ و فلسفه یونانی از سویی و دل‎دادگی و شیفتگی او به سنت عبرانی از سوی دیگر، او را بر آن داشت تا در صدد جمع و توفیق آن دو برآید؛ بی‎آنکه یکی را به سود دیگری به مسلخ ببرد. همه تلاش‌های فیلون را می‌توان براین‎اساس ارزیابی کرد. جمع عقل و وحی و به‎ تعبیردیگر، فلسفه دینی، به مشکلاتی دامن زد که پیشینه‌ای نداشتند. به نظر نگارنده فیلون با محوریت لوگوس به دنبال پاسخ‎گویی به چنین مشکلاتی است. در کتاب حاضر با در نظر گرفتن سه شأن برای لوگوس یعنی شأن وجودشناختی یا مابعدالطبیعی، شأن معرفتی، و شأن کارکردی یا ارزشی به شکل نظام‌مند به تمام آراء و افکار فیلون پرداخته شود.مقدمه 1. زندگی و آثار فیلون 2. جایگاه فیلون در فلسفه، عرفان و ادیان ابراهیمی 3. لوگوس 4. فلسفه دینی 5. خداشناسی 6. کیهان‌شناسی 7. انسان‌شناسی 8. فرجام‌شناسی 9. نظریه اخلاقی و سیاسی فیلون خاتمه