مشاهده همه 6 نتیجه

نمایش 9 24 36

جنسیت و پیوندهای انسانی، نگرشی نو و قرآن محور

آماده چاپ
جنسیت و پیوندهای انسانی، نگرشی نو و قرآن محور 

زن در جاهليت و اسلام

15000 تومان 12000 تومان
در این نوشتار جایگاه و حقوق زن در جاهلیت و اسلام مقایسه و نشان داده شده که اسلام چگونه کوشید فرهنگ جامعه را تغییر دهد. نویسنده بر آن است که تشریعات اسلام زن را محصور و دور از ساحت اجتماعی نکرده؛ حضور زنان در عرصه های رزمی و علمی نخستین جامعه اسلامی شاهدی بر این مدعاست. او در پایان، به جایگاه زن در یونان باستان و اروپای قرون وسطی و مسیحیت نگاهی گذرا انداخته و به این نتیجه رسیده که تشریعات اسلام گام هایی رو به جلو بوده است.

عقلانیت در روایتی زنانه؛ گفتمان ایران باستان

70000 تومان 56000 تومان
در مبانی فرهنگی ایران باستان عقلانیت با اخلاق اهورایی همراه است. زن و مرد که از خرد ذاتی مساوی برخوردارند، باید با پندار نیک، گفتار نیک و کردانیک، صفات اهورایی را در زمین گسترش دهند.طبق اسطوره‌های ایران باستان فرّه ایزدی از طریق مادران منتقل می‌شود؛ بنابراین حضور خردورزی مادرانه در حاکمیت، ثروت‌های مادی و معنوی را حفظ می‌کند، خیر و برکت را می‌افزاید، خشونت را کاهش و مهربانی را افزایش می‌دهد. چنان که در برهه‌هایی از تاریخ ایران باستان زنان تجربه‌های حاکمیتی درخشانی داشته‌اند و قدرت نرم مادرانه و صلح‌طلبانه را از خود به یادگار گذاشته‌اند.در ایران باستان فره‌مند بودن، شرط حاکمیت اجتماعی بوده است تا بهروزی مردم، آبادانی زمین و فراوانی ارزاق تامین شود و بی‌نظمی، شرارت و دروغگویی برچیده گردد؛ که این امور می‌تواند توسط خرد مادرانه نیز محقق گردد.

عقلانیت در روایتی زنانه؛ گفتمان غربی

75000 تومان 60000 تومان
عقل فصل ممیز انسان با سایر حیوانات و وجه مشترک میان همه انسان‌ها است. بواسطه عقل امکان استدلال و تدبیر امور و در نتیجه رشد و پیشرفت جوامع انسانی فراهم شده است. اما معمولا زنان به بهانه احساسات مادرانه و مهرآمیزشان به نقصان عقل متهم شده‌اند و روشن است که نقصان عقل را می‌توان به منزله نقصان انسانیت تلقی کرد. زنان در طول تاریخ با این بهانه از حوزه عمومی به حوزه خصوصی رانده شده‌اند و صدایشان در طراحی عقلانیت تمدن‌ساز جامعه بشری شنیده نشده است. در حالی‌که با یک استدلال می‌توان گفت اگر احساسات مهرآمیز زنانه با عقلانیت در تعارض باشد، احساسات قهرآمیز مردانه نیز در تقابل با عقلانیت قرار می‌گیرد. پس چگونه مردانگی همواره منطبق با عقلانیت توصیف شده، و زنانگی غیر عقلانی معرفی شده است؟در این کتاب که اولین جلد از مجموعه چند جلدی عقلانیت در روایتی زنانه است، نسبت عقلانیت و زنانگی در نظریه‌های غربی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

قواعد فقهی خانواده

50000 تومان 40000 تومان
شناخت قواعد فقهی زنان و خانواده با روشی کاملا واضح و با بیانی بسیار ساده می‌تواند زمینه آشنایی با فقه اسلامی، مواد قانونی و نحوه تطبیق موارد با قواعد فقهی و فهم و ارائه استدلال درخصوص مسائل و شبهات زنان و خانواده را تسهیل نماید. لذا در این کتاب سعی شده به آسان‌ترین بیان و ساده‌ترین شیوه، قواعد فقهی زنان و خانواده تبیین و توضیح داده‌شوند. (بخشی از مقدمه کتاب)