نمایش 1–12 از 165 نتیجه

نمایش 9 24 36

آشنایی با کتاب الیاقوت

30000 تومان 24000 تومان
تعیین نویسنده کتاب، زمان حیات وی به همراه گزارش تفصیلی (همراه با متن عربی)

آموزه غیبت و تاثیر آن بر تکامل اندیشه سیاسی شیعه

32000 تومان 25600 تومان
اندیشه سیاسی شیعه در عصر غیبت و تحت تاثیر آموزه غیبت با تطورات گوناگون و سیر تکاملی خاصی همراه بوده است. بی تردید بررسی اندیشه‏ها و دیدگاه‏های سیاسی فقیهان شیعه در دوره‏های مختلف روشنگرِ این دگرگونی ها و اثرگذاریِ آموزه غیبت بر آنها است. در همین راستا و جهت تبیین فقه سیاسی شیعه از این منظر، کتاب حاضر در پنج فصل به بررسی مهم‌ترینِ این دوره‌ها و دست‌آوردهای آنها می‌پردازد.

آیین بودا در جهان امروز

40000 تومان 32000 تومان
ترجمه حاضر، شرح آداب و رسوم آیین بودایی، گزارش از مناسک، پرستش ها، زیارت ها، جشن ها، و اعمال دینی روزمره پیروان این آیین است. ضمن آن که در کتاب سعی شده جنبه های عرفی و مردمی این دین معرفی شود. آیین بودای آغازین، آیین بودای جنوبی، آیین بودای شرقی، و آیین بودای شمالی مطالب اصلی کتاب را تشکیل می دهد.

آیین کاتولیک

60000 تومان 48000 تومان
. در این کتاب، آموزه‌ها و مفاهیم مهم آیین کاتولیک تشریح و تبیین گردیده، افزون بر آن، با استناد به آیات کتاب مقدس، گفته‌های آبای کلیسا و متالهان کاتولیک نقل شده است .مخاطبان کتاب را با این عناوین مطالعه می‌کنند : "عینیت خدا"، "ظهور و تجلی الهی"، "ظهور مجدد مسیح"، "تجسد"، "عید پنجاهه"، "ایمان"، "دگرگون شدن در مسیح"، "اعتراف کاتولیکی "و "امور اخروی".

آیین هندو

35000 تومان 28000 تومان
این کتاب با هدف تبیین و معرفی آیین هندو در ابعاد آیینی، مناسکی و عمدتا عرفی و مردمی نگارش یافته این مباحث را شامل می‌شود: "رویکردهای مختلف به آیین هندو"، "تاریخ و خاستگاه آیین هندو"، "اصول و اعتقادات هندویی"، "آیین‌ها و آداب هندویی"، "آیین هندو در روستاها" و "تحولات جدید".

ابوحیان توحیدی و تفکر عقلانی و انسانی در قرن چهارم هجری

85000 تومان 68000 تومان
این کتاب پژوهشی در شخصیت‌شناسی «ابوحیان توحیدی» است. نگارنده با اشاره به جایگاه ویژه‌ی رونق فکری، فرهنگی و مذهبی جهان اسلام در قرن چهارم هجری از نظر اندیشمندان و با اعتقاد بر این که یکی از مهم‎ترین و قابل استنادترین روایت‌گران سخنران و اندیشمندان قرن چهارم، ابوحیان توحیدی می‌باشد که هم با اندیشه‌ها و اندیشمندان روزگار خود آشنا بوده، هم دربارهای امیران، وزیران و صاحب منصبان فرهنگ پرور را به خوبی می‌شناسد و هم ذایقه‌ی مردم زمان خود و خلق و خو و سرشت ایشان را از نزدیک یافته است با تکیه بر نوشته‌های مسجع وی تصویری از اندیشه‌های عقلانی و انسان‌گرایی قرن چهارم به دست می‌دهد. دیدگاه وی پیرامون انسان، نوع نگاهش به فلسفله و کلام و دغدغه‌های کلی او مورد بررسی نگارنده در این اثر بوده است. معرفی شخصیت و آثار وی و فضای سیاسی زمان او از مطالب آغازین این کتاب است.

اخباری گری؛ تاریخ و عقاید

80000 تومان 64000 تومان
کاوش و پژوهش در تاریخ حدیث شیعه و دوره ‏های گوناگون و محدثان بزرگ و میراث ماندگار آن و نیز عناصر تاثیرگذار بر آن، یکی از رسالت ‏های مهم پژوهشی حدیث در دوره معاصر است. پیگیری و جستجو در مکتب ‏های حدیثی و دوره‏ های فراز و فرود آن ها، در این میان، امری مهم و بایسته است. اخبارگرایی، در سده‏ های نخستین، شیوه رایج محدثان و مجتهدان بزرگ شیعه بود که آثار آن در نگاشته‏ های کهن حدیثی، فقهی، کلامی و اخلاقی نمود یافت. در سده‏ های یازدهم و دوازدهم هجری، مکتبی پا به عرصه گذاشت که ادعای پیروی از شیوه کهن عالمان شیعی را مطرح می‏ کرد؛ ولی دارای مبانی خاص در این وادی بود؛ مبانی که این تفکر را از شیوه محدثان کهن، متمایز می‏ ساختند. این مکتب فکری- که امروزه «اخباریگری» نامیده می‏شود-، در طول تاریخ نسبتا کوتاه خویش، با تغییرات جزئی و کلی نیز رو به ‏رو شد، به گونه ‏ای که برخی از نظریات خاص بنیان ‏گذاران آن در حوزه فهم و درک قرآن، توسط بزرگان این مکتب، به چالش کشیده شد و در نهایت، به همت مرحوم وحید بهبهانی (رحمه الله) به محاق رفت و با ظهور شخصیتی اصولی همچون شیخ اعظم انصاری (رحمه الله) امکان بروز دوباره را از کف داد. مکتب اخباری گری، تاثیر گسترده ‏ای بر کاوش ‏های حدیثی معاصر خویش داشت و افزون بر آن، آسیب ‏ها و چالش‏ های پیش روی مجتهدان و اصولیان را برنمود و آنان را وادار به تبیین دقیق و منضبط شیوه اجتهاد کرد. اخباری گری، اگر چه از منظر تاریخی شیوه ‏ای پایان ‏یافته تلقی می ‏شود، ولی مبانی، اصول و روش‏های آن، در دوره‏ های متفاوت، ممکن است سر برکند و به مبارزه با شیوه اجتهاد، تعقل و تعامل عقل و نقل برخیزد. پژوهش پیشِ رو، افزون بر بازکاوی تاریخ اخبارگرایی و شناساندن اخباریان سرشناس و آرا و افکار آنها، به پژوهش در مبانی اخباری گری، نقد آن مبانی و مقایسه آنها با مبانی اصولیان پرداخته است. این پژوهش به همت حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم بهشتی دامغانی، تالیف و تدوین و با پیگیری جناب آقای دکتر مهدی فرمانیان، سامان یافته است.

ادبیات قرآن مجموعه مقالات

50000 تومان 40000 تومان
. این کتاب، ترجمه هفت مقاله در زمینه جنبه های ادبی قرآن است که در فاصله زمانی سال های 1986 - 2006 در کتاب ها و نشریات مختلفی منتشر شده اند. کتاب «ادبیات قرآن»، ترجمه 7 مقاله قرآنی به قلم «مستنصر میر» محقق پاکستانی الاصل مقیم امریکاست. عناوین این مقالات عبارت است از: پیوستگی سوره؛ تحولی در تفسیر قرآن در قرن بیستم زبان قرآن قرآن به مثابه اثری ادبی شوخی در قرآن گفت‌وگو در قرآن قصه یوسف در قرآن طنز در قرآن. مقالات اخیر به بررسی برخی جنبه‌های ادبی قرآن پرداخته و مقاله نخست را می‌توان به مثابه مدخل و مبنایی برای آن‌ها دانست. نویسنده سعی کرده از منظر ادبیات جدید غربی به قرآن بنگرد و مسائل را که تا کنون سابقه نداشته در آن جستجو کند. هدف مترجم آشنا ساختن خوانندگان فارسی زبان با این مباحث است و امید دارد که این کتاب پدید آورنده منظری جدید به واپسین کتاب الاهی باشد. مترجم کتاب در ابتدای این اثر می‌نگارد: از انتشار نخستین مقاله در سال 1986 تا آخرین مقاله در سال 2006 ، بیست‌ سال فاصله شده است؛ البته در ترجمه حاضر بنا بر ملاحظاتی ترتیب تاریخی انتشار مقالات رعایت نشده، بلکه سعی شده است حتی‌الامکان ترتیب منطقی مباحث رعایت شود و لذا مقاله «پیوستگی سوره...» که مبنایی برای بحث‌های ادبی بعدی فراهم می‌آورد، مقدم شده و مقاله «زبان قرآن» نیز پس از آن و قبل از مقالات دیگر که به بحث‌های ادبی می‌پردازند، قرار داده شده است؛ زیرا بحث زبانی بر بحث ادبی تقدم دارد. مقاله «قرآن به مثابه اثری ادبی» نیز بر چهار مقاله بعدی مقدم داشته شده است؛ چرا که چهار مقاله بعدی هر یک به یکی از مصادیق و گونه‌های ادبی می‌پردازد، ولی در مقاله «قرآن به مثابه اثری ادبی» گونه‌های ادبی مختلف به طور کلی مورد بحث قرار گرفته‌اند و این مقاله فتح باب و سرآغازی است بر مباحث مفصلی که در چهار مقاله بعدی آمده‌اند. مترجم در بخشی دیگر از مقدمه خود می‌‌نویسد: مباحث مطرح شده در این مقالات اغلب کم‌سابقه و بعضا بی‌سابقه است؛ مثل شوخی یا طنز در قرآن و می‌تواند پدید آورنده منظری جدید به واپسین کتاب الاهی باشد.

ادیان بزرگ شرق (آریایی) دفتر چهارم آیین سیکهه

35000 تومان 28000 تومان
کتاب حاضر یک معرفی اجمالی و جامع از آیین سیکه به عنوان یکی از ادیان بزرگ شرق است که برای دانشجویان و علاقه‌مندان این حوزه مناسب است. آیین سیکه در شمار یکی از نورسته‌ ترین ادیان زنده جهان و از مهم‌ترین ادیان ظهور است که حدود پانصد سال از پیدایش آن می گذرد. با این حال، توانسته حضور چشم گیری در مجامع بین المللی داشته باشد. به ویژه آنکه پیروان این دین در چند دهت اخیر با تاسیس موسسات متعدد، سایت های اینترنتی، و انتشار کتاب ها و مجلات مختلف به نشر اعتقادات خود مبادرت مضاعفی داشته اند.

ادیان جهان، آیین بودا

40000 تومان 32000 تومان
هنر و معماری دینی بودایی به ویژه معابد و بقعه‌های بودایی، انتخاب رهبر دینی، بستگی دین و سیاست، ورود آیین بودا به غرب آیین بودا به پژوهش در خاستگاه‌ها، آداب و رسوم و تاریخچه این آیین، از سرآغاز آن در هند، و گسترش آن در کشورهای آسیای جنوبی و جنوب شرقی به ویژه سری‌لانکا، آسیای شرقی به ویژه ژاپن، و آسیای شمالی به ویژه تبت، تا جهان امروز، می‌پردازد. همچنین، اطلاعاتی درباره هنر و معماری دینی به ویژه معابد و بقعه‌های بودایی به دست می‌دهد. موضوعات جدیدی چون انتخاب رهبر دینی، بستگی دین و سیاست، ورود آیین بودا به غرب به ویژه آمریکا، و آینده‌ این دین بررسی می‌شود.