مشاهده همه 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

ساحل نيروانه: شرح سوتره دل (متن بودايی مهايانه) بر اساس تفسيرهای هندی و تبتی

30000 تومان 24000 تومان
ساحل نیروانه یک متن مهم بودایی است که تاریخ نگارش آن را حوالی 350 میلادی دانسته اند. این متن نماینده‌ فرهنگ و اندیشه‌ دینی کشورهای چین، ژاپن، کره و تبت است. سوتره دل شکل کوتاه شده سوتره دل کمال فراشناخت، یک متن مهم بودایی مهابانه، به ویژه سنت و جره یانه در تبت است که تاریخ نگارش آن را حوالی 350 میلادی دانسته اند. از آنجا که این سوتره، چکیده آثار کمال فراشناخت است، نام سوتره دل بر آن نهاده اند. مجمل شدن این سوتره علاوه بر دشواری فهم آن، با تغییرات بزرگی همراه بوده است که آن را نیازمند تفسیر کرده است. اگرچه سنت مهایانه گسترش تدریجی و سپس مجمل شدن آن را نمی پذیرد، همه را سخنان بودا می داند که در یک زمان و یک مکان از زبان وی جاری شده است. از سوتره دل دو نسخه، کوتاه و بلند در دست است که نسخه دوم آن یک مقدمه و موخره دارد؛ اما حتی نسخه بلند این سوتره نیر کوتاه ترین متن بودایی به شمار می آید. ساختار این سوتره مانند سوتره های دیگر به شکل پرسش و پاسخ است. شرح و تفسیرهای کاملاً متفاوتی که مفسران جهان بودایی از سوتره دل کرده اند آن قدر متنوع است که خواننده را در فهم این سوتره سردرگم می کند. گفتنی است سوره‌ دل یک متن بودایی مهایانه، به‌ ویژه وجره‌ یانه است، که نماینده‌ فرهنگ و اندیشه‌ دینی کشورهای چین و ژاپن و کره و تبت است.از آ‌ن‌جا که این سوره، چکیده یا لب یا شکل خلاصه شده‌ آثار کمال فراشناخت است، نام سوره‌ دل بر آن نهاده‌اند.فهم سوره‌ دل گامی بزرگ در شناخت آموزه‌های عرفانی مهایانه و به ویژه سنت وجره‌یانه در تبت است. این متن به منظور تامین بخشی از محتوای درس متون بودایی دانشجویان رشته ادیان شرق، به ویژه مطالعات بودایی، نگارش یافته است.

فيلون اسکندرانی: موسس فلسفه دينی

77000 تومان 61600 تومان
کتاب حاضر کتابی مبنایی است که برای دانشجویان رشته فلسفه، طلاب علوم دینی، پژوهشگران، اساتید و سایر علاقمندان به فلسفه دینی، منبعی قابل اعتماد و مفید است.فیلون پایه ‎گذار فلسفه دینی در قلمرو ادیان ابراهیمی و به تعبیر هانری کربن فلسفه نبوی است که پیوندی عمیق با فرشته باوری دارد. او در شکل  گیری فلسفه مسیحی و به تبع آن فلسفه اسلامی و یهودی نقشی به سزا داشته است.علاقه توأمان فیلون به فرهنگ و فلسفه یونانی از سویی و دل‎دادگی و شیفتگی او به سنت عبرانی از سوی دیگر، او را بر آن داشت تا در صدد جمع و توفیق آن دو برآید؛ بی آنکه یکی را به سود دیگری به مسلخ ببرد. همه تلاش‌های فیلون را می‌توان براین‎اساس ارزیابی کرد.جمع عقل و وحی و به‎ تعبیر دیگر، فلسفه دینی، به مشکلاتی دامن زد که پیشینه‌ای نداشتند. به نظر نگارنده فیلون با محوریت لوگوس به دنبال پاسخ‎گویی به چنین مشکلاتی است.در کتاب حاضر با در نظر گرفتن سه شأن برای لوگوس یعنی شأن وجودشناختی یا مابعدالطبیعی، شأن معرفتی، و شأن کارکردی یا ارزشی به شکل نظام‌مند به تمام آراء و افکار فیلون پرداخته شود.مقدمه 1. زندگی و آثار فیلون 2. جایگاه فیلون در فلسفه، عرفان و ادیان ابراهیمی 3. لوگوس 4. فلسفه دینی 5. خداشناسی 6. کیهان‌شناسی 7. انسان‌شناسی 8. فرجام‌شناسی 9. نظریه اخلاقی و سیاسی فیلون خاتمه

معارف کلامی شيعه جلد 2: آموزه های اختصاصی

34000 تومان 27200 تومان
در زمینه اختصاصات آموزه‌ای امامیه، با دو نوع کژتابی رو‌به‌رو هستیم: کسانی امامیه را به ویژه در آرای فاخر عقلی‌اش برگردان یا تحت تأثیر دیگر مذاهب و مکاتب کلامی (مثل معتزله) می‌دانند و طبعا اختصاصاتش را منکر می‌شوند و دیگرانی هم مایل‌اند که امامیه را در همه آرای خود، متمایز از دیگر مسلمانان وانمود کنند تا جایی که گویا «تشیع»، دینی است، در برابر دینی به نام «تسنن».راه میانه اثر پیش رو، به رسمیت شناختنِ اصل و کلیت اختصاصات و امتیازات خودبنیاد امامیه است که در تعالیم اهل بیت علیهم السلام ریشه دارند. در این دفتر، موضوعاتی را می‌کاویم و گزارش می‌کنیم که یا به امامت خاصه مربوط می‌شود (روایات دوازده امام، امام مهدی (عج)، مرجعیت علمی اهل بیت (ع)، رجعت، همزیستی با دیگر مسلمانان و تشیع اعتدالی در تعالیم ائمه اطهار) یا ناظر به دیگر معارف کلامی (بداء، أمر بین أمرین و تقیه) است.از آنجا که شیعه‌پژوهی بدون آشنایی با نوع نگرشِ منابع ملل و نحل به شیعه و گزارش‌هایشان از آراء و مقالات نامداران و صاحب‌نظران شیعه، تمامیت نمی‌یابد، مقاله‌ای به شیعه و انشعاباتش از نگاه ملل و نحل‌نویسان اختصاص یافته است.