مشاهده همه 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

معارف کلامی شيعه جلد 2: آموزه های اختصاصی

34000 تومان
در زمینه اختصاصات آموزه‌ای امامیه، با دو نوع کژتابی رو‌به‌رو هستیم: کسانی امامیه را به ویژه در آرای فاخر عقلی‌اش برگردان یا تحت تأثیر دیگر مذاهب و مکاتب کلامی (مثل معتزله) می‌دانند و طبعا اختصاصاتش را منکر می‌شوند و دیگرانی هم مایل‌اند که امامیه را در همه آرای خود، متمایز از دیگر مسلمانان وانمود کنند تا جایی که گویا «تشیع»، دینی است، در برابر دینی به نام «تسنن».راه میانه اثر پیش رو، به رسمیت شناختنِ اصل و کلیت اختصاصات و امتیازات خودبنیاد امامیه است که در تعالیم اهل بیت علیهم السلام ریشه دارند. در این دفتر، موضوعاتی را می‌کاویم و گزارش می‌کنیم که یا به امامت خاصه مربوط می‌شود (روایات دوازده امام، امام مهدی (عج)، مرجعیت علمی اهل بیت (ع)، رجعت، همزیستی با دیگر مسلمانان و تشیع اعتدالی در تعالیم ائمه اطهار) یا ناظر به دیگر معارف کلامی (بداء، أمر بین أمرین و تقیه) است.از آنجا که شیعه‌پژوهی بدون آشنایی با نوع نگرشِ منابع ملل و نحل به شیعه و گزارش‌هایشان از آراء و مقالات نامداران و صاحب‌نظران شیعه، تمامیت نمی‌یابد، مقاله‌ای به شیعه و انشعاباتش از نگاه ملل و نحل‌نویسان اختصاص یافته است.

معارف کلامی شیعه، کلیات امامت

55000 تومان
از منظر تشیع، زیدیه، اسماعیلیه و اهل سنت معارف کلامی شیعه عنوان مجموعه ای است از کتاب های معطوف به کلام امامیه که آغازین کتاب آن به کلیات امامت می پردازد در اختیار شیعه پژوهان قرار می گیرد.نویسندگان این کتاب که اغلب از اعضای هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب هستند، همه آنچه را زیر عنوان مباحث کلی امامت می گنجد بطور نسبتا مبسوط مورد بررسی قرار داده و دیدگاه های غالب امامی را در باب آنها ارائه کرده اند،همچنان که در نگاهی کلی، امامت از منظر زیدیه، اسماعیلیه و اهل سنت را نیز گزارش کرده اند. امید است در ادامه راه،بتوانیم همین پژوهش را درباره امامت خاصه و نیز اختصاصات تشیع دوازده امامی به انجام برسانیم.

مقالاتی چند درباره اوستا

50000 تومان

اثر «مقالاتی چند درباره اوستا» نوشته ژان کلنز، گراردو نیولی، کارل هوفمان و مری بویس با ترجمه آقایان دکتر سید سعیدرضا منتظری عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب و دکتر مجید طامه از سوی نشر ادیان منتشر شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی دانشگاه، کتاب حاضر در حقیقت  ترجمه مدخل اوستا از دایره‌المعارف ایرانیکا و چند مدخل دیگر مرتبط با همین موضوع از همین دایره‌المعارف است.

در مقدمه کوتاه کتاب به این نکته اشاره شده است که این مدخل‌ها هرچند کوتاه و موجز هستند، اما از آن‌جا که نگارش آن‌ها بر عهده برخی از مهم‌ترین دانشمندان مرتبط با آن موضوع بوده، اطلاعات بسیار جامعی را نه تنها برای یک خواننده غیرمتخصص فراهم می‌آورند بلکه هم‌چنین منبعی قابل استناد برای دانشمندان این حوزه‌ها نیز به شمار می‌آیند.

مقالات این کتاب در چهار بخش فراهم آمده است: اوستا، جغرافیای اوستایی، زبان اوستایی و مردم اوستایی. مقالات بخش اول حاصل پژوهش‌های ژان کلنز از نامی‌ترین دانشمندان اوستاشناس در عصر کنونی است. کلنز در این مدخل‌ها کوشیده است ابتدا خواننده را با سرگذشت کتاب اوستا و روایت سنتی آن آشنا سازد و در بخش‌های بعدی به معرفی اوستا و مهم‌ترین دست‌نویس‌های آن اشاره کرده است و در پایان نیز تاریخچه مختصری از مطالعات اوستایی را ذکر کرده است.

بخش دوم مقالات نوشته گراردو نیولی است. وی اساس پژوهش خود را بر پایه فرگرد اول وندیداد گذاشته و در آن به مقایسه مناطق جغرافیایی این بخش از اوستا با موضوعات مرتبط و مشابه در سنت هندوایرانی و حتی هندواروپایی پرداخته است.

سومین بخش از مجموعه حاضر نیز در چهار مبحث خط اوستایی، واج‌شناسی اوستایی و نحو اوستایی آماده شده است. سه مقاله نخست نوشته کارل هوفمان و مقاله آخر نوشته ژان کلنز است.

بخش پایانی اثر نیز تألیف مری بویس است. در این بخش به اقوام اوستایی و خاستگاه و زمان آن‌ها پرداخته و سلسله مراتب اجتماعی در دو بخش اوستای گاهانی و متأخر بررسی شده است.