مشاهده همه 4 نتیجه

نمایش 9 24 36

از شک تا یقین

46000 تومان 36800 تومان
از شک تا یقین

تناسخ؛ گذشته و امروز

24000 تومان 19200 تومان
پژوهشی در زمینه معنای تناسخ، ادله آن و نقد دلایل ذکر شده برای آن با استناد به آموزه‌های اسلامی است. در ابتدای این اثر تعریفی از تناسخ و ارتباط آن با مقوله معاد ارایه شده و پیچیدگی‌های مباحث مربوط به آن بررسی شده است. آنگاه تاریخچه‌ای از بحث در این زمینه و پیشینه اعتقاد به آن در میان برخی از ادیان و مذاهب ارایه شده و باور به تناسخ در میان یونانیان باستان، هندوها، مسلمانان، زرتشتیان و برخی از ادیان و مذاهب امروزی مانند مسیحیان و یهودیان مورد بحث و بررسی تاریخی قرار گرفته و اندیشه‌های هر یک از این ادیان و مذاهب در این زمینه به صورت اجمالی بیان شده است. در ادامه کارکردهای تناسخ باوری در زمینه تبیین سرگذشت روح انسان پس از مرگ، تبیین مساله شرور، رستگاری نهایی انسان و نیز برخی از کاربردهای عملی آن بیان شده دلایل ارایه شده از سوی قائلین به تناسخ مطرح شده است. در ادامه ادله منکران تناسخ از لحاظ عقلی و نقلی بیان شده و دلایل قرآنی و روایی مبتنی بر بطلان تناسخ و عدم تناسب با نظام معرفتی اسلام تبیین شده است

مفهوم عرفان

95000 تومان 76000 تومان
تحقیقی درباره شناخت دقیق مفهوم عرفان و توضیح جوهره اصیل آن است. در این اثر نخست تعریفی از عرفان، تصوف و واژه‏های دیگر لاتین مربوط به آن‏ها ارایه شده آنگاه کاربردهای مختلف واژه‏ها و اصطلاحات مختلف عرفانی، مصادیق آن‏ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.در ادامه روش‏ها و گرایش‏های مختلف در عرفان معرفی شده و ویژگی‏های هر یک از آن‏ها بیان شده است. در بخش دیگری از کتاب نگارنده به تلقی‏های مختلف عرفان‏پژوهان مسلمان و غیرمسلمان از عرفان پرداخته و تعاریف، توصیف‏ها و دیدگاه‏های آنان در مورد عرفان و کارکردهای نظری و عملی آن را بیان کرده است. جغرافیای عرفان، عناصر و اجزای عرفان، مولفه‏ های جوهری عرفان و تجربه عرفانی از دیگر مباحث مطرح شده در این نوشتار است.

یوگا در ایران؛ بررسی و نقد يوگای رايج در ايران با نظر به منابع اصلی يوگايی

45000 تومان 36000 تومان
یوگای رایج در ایران، به‌حکم آنکه نام «یوگا» بر خود دارد، علی‌الاصول بایستی نسبتی با یوگای کلاسیک (یوگای سنتی و اصیل هندی) داشته باشد؛ اما در صورت بررسی، جز تشابهی در ظاهر، مناسبتی میان این یوگا و آن یوگا یافت نمی‌شود.با توجه به این حقیقت و نظر به تفسیرها و تبیین‌های به‌غایت متنوعی که از این پدیده ارائه می‌دهند، به‌طور کامل ضرورت دارد تا بدانیم آنچه از یوگا در ایران ارائه می‌کنند، چیست، ربط و نسبت میان آن با سایر انواع یوگا کدام است و خود چه تنوعاتی دارد؟ به کجا ره می‌سپرد؟ تا چه حد می‌توان به آن دل سپرد و دست داد؟آیا یوگا، به شیوه‌ای که در ایران رواج دارد، می‌تواند تهدیدی برای فرهنگ اسلامی– ایرانی باشد، یا خیر؟ افزون بر موارد یادشده، آموزش یوگا در ایران دارای کاستی‌های فراوانی است که باید آن‌ها را شناخت تا کسی یا نهادی به رفع آن اهتمام کند. همه این موارد، جستاری عالمانه دراین‌باره را اقتضا می‌کرد. این نوشتار، در پاسخ به این ضرورت و آن پرسش‌ها شکل‌گرفته است.