مشاهده همه 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

دوره ها و پيشگامان بيداری اسلامی معاصر

30000 تومان 24000 تومان
موضوع این کتاب بررسی و معرفی سه مورد از بارزترین جنبش ‏های بیداری اسلامی معاصر، یعنی جریان‌های منتسب به سید جمال‌الدین اسدآبادی، سیدمحمدباقر صدر و امام خمینی و ارزیابی و تحلیل نقاط عطف این تحول بنیادین است.مولف برای خیزش معاصر جهانی اسلامی، سه مرحله عمده قایل است. نخستین مرحله این خیزش که از آن با تعبیر «مرحله بیداری» یاد شده، به همت و کوشش‌های سیدجمال‏الدین اسدآبادی (معروف به افغانی) و فعالیت‌های آگاهی‌بخش و بیدارگرانه وی آغاز شد. مرحله دوم، یعنی فرآیند پایه‌گذاری اصول فکری و شیوه تفکر و روش‌های شناخت براساس اصالت اسلامی و اصول‌گرایی مکتبی، سازندگی فکری امت نام گرفت و نویسنده، سیدمحمدباقر صدر را به‌عنوان جلودار این مرحله، معرفی کرده است.پس از آن نیز، مرحله سوم فرا می‌رسد که مرحله انقلاب و تشکیل دولت اسلامی و ارتقای امت به مرحله اقدام عملی در تمامی رویارویی‌هاست. از نظر مولف، جلوداری این مرحله با امام خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در دوران معاصر بود.

سنن التطور الاجتماعی فی القرآن کريم

20000 تومان 16000 تومان
در این نوشتار با بهره گیری از آموزه های قرآن و روایات برخی از قوانین و «سنت های اجتماعی» مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و تفسیری از تغییر و تحولات اجتماعی صورت گرفته است. در همین راستا نگارنده ابتدا به قوانین اجتماعی حتمی بشری اشاره کرده و سنت های حاکم بر جامعه و تاریخ و رهبری الهی در مدیریت کردن جوامع مختلف بشری در طول تاریخ را بررسی نموده است. سپس تحلیلی از واقعه عاشورای حسینی ارایه نموده و تأثیرات شگرف قیام خونین امام حسین(ع) بر جامعه زمان خویش و جوامع پس از آن تا عصر کنونی را تبیین کرده و چشم انداز جامعه بشری با توجه به آثار این قیام را تحلیل نموده است. وی در ادامه از منظر قرآن کریم به برخی از سنت های اجتماعی مانند سنت عدل و حق، استخلاف فردی و اجتماعی، سنت ابتلاء و اختیار (آزمایش)، استبدال، تداول، تبدیل و تغییر، سنت امهال (مهلت دادن)، استدراج، اعزاز و اذلال و انتظار اشاره کرده و رابطه بین قیام حسینی و انتظار مهدوی را شرح داده است.

سنن القياده الالهيه فی التاريخ: تضمن دراسه لصلح الامام الحسن و ثوره الامام الحسين علی ضوء سنن التطور التاريخی فی القرآن الکريم

20000 تومان 16000 تومان
«سنن القیاده‌ الالهیه فی التاریخ» یا «سنت‌های رهبری الهی در تاریخ»، چنان که از اسم آن پیداست به بررسی سنت‌های خداوند متعال در امر رهبری بشر می‌پردازد و بدین منظور با نگاه به آیات قرآنی و در پرتو این انوار الهی به بررسی دو مقطع حساس از تاریخ بشر و به طور خاص تاریخ شیعه می‌پردازد تا از این رهگذر سنت‌ها آشکار گردند و تاریخ تحلیل شود. این کتاب با استمداد از آیات قرآنی که سنن الهی در مسأله هدایت و رهبری را تبیین می‌کنند به سراغ دو برهه حساس تاریخ شیعه یعنی «صلح امام حسن (علیه‌السلام)» و «قیام امام حسین (علیه‌السلام)» می‌رود و به اختصار این دو مقطع را بررسی می‌کند و سیر حرکت هدایت و رهبری الهی در تاریخ را دنبال و مراحل آن را یکی پس از دیگری تبیین می‌کند. در این نگاه اجمالی به سنت‌هایی چون سنت «امامت پیوسته و همیشگی»، «سنت غیبت در رهبری»، «سنت مرحله‌ای بودن غیبت رهبر» اشاره و مراحل غیبت رهبری الهی تبیین می‌گردد. در ادامه با توجه به دریافت‌های قرآنی از سنن الهی در هدایت بشر، صلح امام حسن (علیه‌السلام) مورد بررسی قرار می‌گیرد و سنت الهی متمثل در دوران امامت آن حضرت تبیین می‌شود. در این بخش با تکیه بر مبانی سنن الهی که در فصل اول بیان شده و استناد به کلمات امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و گزارش‌های تاریخی، شرایط ویژه دوران به امامت رسیدن حضرت مجتبی (علیه‌السلام) واکاوی و آشکار می‌شود که مرحله رهبری آن حضرت دوران تجلی سنت «تجمید» بوده است. فصل پایانی نیز عهده‌دار بررسی قیام امام حسین (علیه‌السلام) از منظر سنت‌های تاریخی بیان شده در قرآن کریم، به‌خصوص دو سنت «استخلاف» و «استبدال» است و نشان می‌دهد امتی که به عهد خود وفا نکند و بر میثاق نصرت و یاری رهبر الهی باقی نماند، به ناچار به سنت استبدال دچار خواهد شد و به جای سر نهادن به امامت رهبرانی چون علی و حسن و حسین (علیهم‌السلام)، به ذلت اطاعت از گردنکشانی چون حجاج‌ها و بنی مروان تن می‌دهد.