مشاهده همه 5 نتیجه

نمایش 9 24 36

درسنامه تاریخ و عقاید اسماعیلیه

50000 تومان 40000 تومان
این کتاب در سه بخش به تاریخ بزرگان و اعتقادات اسماعیلیه می پردازد. در بخش اول به تاریخ ظهور و تطورات تاریخی این مذهب پرداخته و در ضمن به اختلافات مذهبی شاخه های عمده اسماعیلیه اشاره دارد. قبل از ورود به بحث اسماعیلیه، بحث پیدایش شیعه و سیر تحولات تاریخی شیعه تا ظهور اسماعیلیه به عنوان بحث های مقدماتی مطرح می شود. بخش دوم به اندیشمندان تاثیرگذار اسماعیلیه اختصاص داده می شود. این افراد بیشترین تاثیر را در تبیین اندیشه و توجیه اعتقادات و تحولات فکری اسماعیلیه داشته اند. بخش آخر درباب اعتقادات اسماعیلیه است. قبل از ورود به بحث به صورت مختصر اندیشه غلات و نوافلاطونیان بررسی شده، سپس به جهان شناسی اسماعیلیان پرداخته می شود.

درسنامه تاریخ و عقاید زیدیه

50000 تومان 40000 تومان
کتاب حاضر به تاریخ زیدیه پرداخته است و در ابتدا، به معرفی زید بن علی و افکار و عقاید و آثار او پرداخته و سپس مهم ترین قیام های زیدیه بعد از قیام زید در قرن دوم و سوم را بیان می کند.همچنین به مهم ترین فرقه های زیدیه یعنی جارودیه، بتریه، سلیمانیه و اعتقادات آنها، مخصوصا درباره امامت و حضرت علی و شیخین اشاره می نماید. در بخش دوم این کتاب، عالمان و فقیهانی همچون قاسم رسی، یحیی بن حسین، ناصر اطروش، جاکم جشمی بن مرتضی و یحیی بن حمزه معرفی می گردند. در بخش سوم، عقاید زیدیه بررسی شده که اکثر اعتقادات آنها همانند امامیه است. در بخش آخر کتاب نیز، نویسندگان خلاصه ای از کتاب مصباح العلوم فی معرفة الحی القیوم را که شامل دلائلی برای اثبات معرفت اصول دین می باشد، ضمیمه نموده اند.

سلفیه از گذشته تا حال

110000 تومان 88000 تومان
گروه‌هایی همچون اخوان المسلمین، وهابیت حتی تروریست های تکفیری و جهادی به عنوان سلفیه موسوم هستند.آیا تمام این گروه‌ها هم‌فکر هستند؟ در دوران معاصر کلمه سلفیه بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد. گروه‌هائی همچون اخوان المسلمین، وهابیت و ... با عنوان سلفیه خوانده می‌شوند. حتی تروریستهای تکفیری و جهادی به عنوان سلفیه موسوم هستند. آیا این گروه‌ها هم‌فکر هستند؟ یا اختلافات فراوانی با یکدیگر دارند؟ نگاه گروه‌های تکفیری به وهابیت چگونه ارزیابی می‌شود؟ پاسخ به این سوالات و موارد دیگری همچون سیر تاریخی سلفیه از آغاز تا کنون، بانیان تعین یافتن سلفیه و ... از جمله مطالب مطرح شده در این کتاب است.

مبانی فکری سلفیه

80000 تومان 64000 تومان
سلفیه در معرفت شناسی نقل گرا بوده و ارزشی برای عقل قائل نیستند و در تعارض عقل و نقل، فهم عقل را ظنی دانسته و آن را غیر معتبر می دانند. مبنای نقل گرایی سلفیه بر روش ظاهرگرایی آنان تاثیر گذاشته و به شدت مخالف تاویل و مجاز در کلام هستند و به گفته ابن قیم شاگرد معروف ابن تیمیه، عقل و تاویل و مجاز سه طاغوت هستند که متکلمان به آن عمل می کنند.آنان در مبنای هستی شناسی خود تمام مخلوقات را جسم و یا فعل جسم می دانند و به شدت با مجرد بودن روح، ملائکه و خدای متعال مخالف هستند. سلفیه در معناشناسی تاکید فراوان بر معنای ظاهری آیات صفات خبری دارد و به همین علت به تناقض در مبانی گرفتار شده است.سلفیان در آیاتی مانند "واسئل القریه"، "نحن اقرب الیه من حبل الورید"، "اینما تولوا فثم وجه الله"، "هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن"، و احادیثی مثل "قلب المومن بین اصبعین من اصابع الرحمن" و امثال آن هیچ راهی جز تاویل و پذیرش مجاز ندارند و در باب صفات الهی مجبور به پذیرش لوازم تشبیه و تجسیم هستند.