نمایش 1–12 از 26 نتیجه

نمایش 9 24 36

ادیان در دنیای مدرن

110000 تومان
نوشتار پیش‌رو برآن است که از طریق بررسی دین در جهان مدرن به اهداف خود دست پیدا کند و در ضمنا اطّلاعاتی را در ارتباط با منابع و متون تاریخی پیرامون ادیان و معنویت‌ها در سطحی وسیع ارائه دهد. پژوهش حاضر به مطالعه دین و مدرنیته، آیین هندو، آیین بودا، آیین سبک، یهودیت، مسیحیت، اسلام، مذاهب بومی آمریکا، دین عصر جدید و مطالب مرتبط پرداخته است.

اعتقادات و باورهای بومیان قاره امریکا شمالی، مرکزی، جنوبی

60000 تومان
قارّه آمریکا در قرن پانزدهم میلادی کشف شد. قارّه‌ای وسیع با ساکنانی که قدمت آنان به 30 هزار سال قبل از میلاد با اعتقادات و باورهایی عمیق به چشم می‌خورد. پژوهش حاضر درباره قارّه آمریکا بوده که در میان خشکی‌های کره زمین از آخرین کشفیات است. در این پژوهش به اعتقادات و باورهای بومیان قارّه آمریکا شمالی، مرکزی و جنوبی پرداخته شده است.

تاریخچه دین شناسی تطبیقی

99000 تومان
در کتاب حاضر، تاریخچه دین‌ شناسی تطبیقی بررسی شده است. ابتدا سوابق دین‌ شناسی تطبیقی به طور مفصل مطرح شده و در خصوص داروینیسم صحبت شده است. سپس توتم‌گرایی، جادوگری و برخی تنوعات تجربه دینی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در ادامه دین به صورت تطبیقی و مطلق مطالعه شده است. فرهنگ و تاریخ، دین و ناخودآگاه، گفتگوی ادیان و ... از جمله دیگر مباحث کتاب است. در نهایت نیز به پدیدارشناسی دین پرداخته شده است.

دانشنامه دین بریل (دو جلدی)

500000 تومان
دانشنامه دین بریل علاوه بر جامعیت یکی از جدیدترین ها در حوزه مطالعات ادیان است. خواننده در خلال مطالعه مدخل های این کتاب، به خوبی به پاکیزگی تالیف و پژوهش و نیز جدید بودن و جامعیت آن پی خواهد برد. لحاظ کردن روش علمی در تالیف مدخل ها از ویژگی های خاص این دانشنامه است که خواننده فرهیخته ضمن مطالعه آن بدان اذعان خواهد کرد. کتاب دانشنامه دین بریل یکی از جامع ترین و دقیق ترین دانشنامه ها در حوزه دین پژوهی به سرویراستاری کوکو فون استوکراد، نویسنده و دین پژوه ایرلندی است که در سال 2007 توسط انتشارات بریل چاپ شده و حاوی آخرین یافته ها و دستاوردهای دین پژوهان معاصر است. این کتاب به روشنی نشان دهنده تحولی است که مطالعات علمی و دانشگاهی دین در طی چند دهه اخیر از سرگذرانده است و بی جهت نیست که مدخل هایی چون مدرنیته، افسون زدایی، سکولاریزاسیون، هویت، تروریسم، خشونت، فمینیسم و ... در قالب مدخلی مستقل توضیح داده شده است. منطق انتخاب مدخل‌ها و توضیحات مربوط به آنها، معطوف به انعکاس دادن جنبه‌های فراوان زمینه‌های دینی گفتمان در جوامع مدرن شده است. برای موفقیت در این تلاش، دو چشم‌انداز بایستی ترکیب شود: نخست، جنبه‌های عمومی و ارتباطی دین می‌باید به صراحت مطرح شود، که در مدخل‌هایی چون: ادراک، بازنمایی جمعی، یا زندگی روزمره، نمونه‌هایی از کوشش‌ها را برای معرفی این جنبه شاهد هستید. تعداد زیادی از تصاویر نیز هستند که گاهی اوقات، ردپای دین را در مکان‌هایی غیرمنتظره یافته‌اند. دوم، بعد تاریخی است که از اهمیتی حیاتی برخوردار است، زیرا بدون اطلاع از گذشته و مقایسه با دوره‌ها و زمینه‌های مختلف، یافتن فهمی مناسب از گفتمان دینی مدرن غیر ممکن است. این است که چرا خواننده دانشنامه، مروری تاریخی را هم در مدخل‌های مربوط به مفاهیم و هم در عناوین مرتبط با سنت‌های دینی مشاهده می‌کند.

درآمدی بر جامعه شناسی دین، چشم اندازهای کلاسیک و معاصر

150000 تومان
این کتاب با استفاده از پژوهش های فراوان و ارائه نمونه های مستند، با نگاهی تحلیلی بر اساس آنچه در فضای کنونی جامعه شناسی دین در جهان میگذرد، به بیان خطوط کلی نظریه های جامعه شناختی درباره زندگی دینی معاصر می پردازد. این شیوه نگریستن،کمتر در کتاب های مرتبط با جامعه شناسی دین در ایران یافت میشود. کتابی که به خوبی و با متنی روان، صورت بندی حقیقی و دقیقی از نگاه جامعه شناختی به مسائل حوزه دین ارائه کرده و به اندوخته های ذهنی مخاطبین نظم می بخشد.

درآمدی بر دانش فلسفه دین

40000 تومان
کتاب حاضر، مجموعه‌ای است از مقاله‌های نگارنده درباره دانش فلسفه دین که طی سالیان فراهم آمده است. دانش فلسفه دین میراث "عصر روشنگری" است و رشته‌ای است که در شمار فلسفه‌های مضاف قرار دارد. در این دانش به تحلیل فلسفی مفاهیم و مقولات دینی و اعتقادی می‌پردازند. در این کتاب مقاله‌هایی در معرفی این دانش و تاریخچه آن، چهره‌های تاثیرگذار و مباحث مرتبط با فلسفه دین ارائه شده است.

درآمدی به روان شناسی دین

55000 تومان
کتاب حاضر با شیوه و متدی خاص خود به بحث و بررسی پیرامون موضوعات اساسی حوزه روان‌شناسی دین می‌پردازد، و تمامی مسائل مربوطه از تاریخچه پرفرازونشیب گرفته تا جدیدترین نظریات ارائه‌شده را موردبحث قرار می‌دهد. نویسنده کتاب پروفسور کِیت مریام لووِنتال از اساتید ممتاز و برجسته روان‌شناسی دانشگاه لندن است. او پس از سپری کردن تجربیات آموزشی و پژوهشی در حوزه‌های روان‌شناسی اجتماعی و شناختی، بیش از چهل سال فعالیت خود را به‌طور خاص بر روی آموزش و پژوهش در حوزه روان‌شناسی دین متمرکز کرده که حاصل آن پنج کتاب و بالغ‌بر دویست مقاله علمی پژوهشی است. در این کتاب نویسنده با لحنی عالمانه و درعین‌حال قابل‌فهم در باب ادیان و فرهنگ‌ها در سطح وسیعی سخن می‌گوید. تمامی موضوعات اصلی و مهم این حوزه، از تاریخچه روان‌شناسی دینی گرفته تا شیوه‌های متعدد و جذابی که از طریق آن‌ها باور دینی بر احساس و رفتار انسان تاثیر می‌گذارد موردبحث قرارگرفته است. حوزه‌های دیگری که نویسنده بدان پرداخته، این موضوعات را در برمی‌گیرد: نیایش، پیشگویی و نودینی، ماهیت رفتار دینی، باورهای دینی و تاثیر آن‌ها بر سلامت هیجانی، اختلالات ذهنی، رابطت بین دین و آسیب‌شناسی روانی، و مسئله مناقشه‌برانگیز دین و تعصب. این کتاب همچنین علت گرایش انسان‌ها به دین، آنچه در آن می‌یابند، و نحوت تاثیرپذیری سلامت هیجانی افراد و نگرش آن‌ها نسبت به گناهِ عاطفی و حوزه‌های دیگر احساسات انسانی به‌واسطه دین را موردبحث قرار می‌دهد. این حوزه‌ها شامل روان‌پریشی، افسردگی، عشق و نفرت می‌شود؛ حوزه‌هایی که درواقع دین و روان‌شناسی در آن‌ها با یکدیگر تلاقی دارند. احساسات مثبت و منفی، مانند احساس گناه و شرم نیز موردبحث قرار می‌گیرد، و در این میان شواهدی را دال بر پیوند این مسائل با بهداشت روانی، سلامت و روان‌شناسی ارائه می‌دهد. مباحث روان‌شناسی دین در چند سال اخیر با اقبال و توجه بیشتری در کشورمان مواجه شده و صاحب‌نظران را بر آن داشته تا ابعاد این حوزه مطالعاتی را هر چه بیشتر بکاوند. اگرچه چند کتاب در این زمینه تالیف و ترجمه‌شده که هرکدام ویژگی‌های خاص خود رادارند، اما این کتاب با وضوح بیان، ژرف‌نگری، و جامعیت، در عین حجم اندک، منبع مناسبی برای دانشجویان و علاقه‌مندانی که مایل‌اند با این حوزه مطالعات دین‌شناسی آشنا شوند فراهم می‌کند. ازآنجاکه این کتاب با رویکرد آموزشی نگارش یافته، می‌تواند به‌عنوان متن آموزشی بسیار خوبی برای موضوع روان‌شناسی دین در دانشگاه‌ها مورداستفاده قرار بگیرد.

درسنامه دین شناسی

آماده چاپ
جاناتان زی. اسمیت، دین‌پژوه معتقد است محقق دین‌پژوه نباید تحت الزام معیارهای تعریفی «خودی‌»های دینی باشد. مقصود او این است سنتی دیرینه وجود دارد که اندیشه فلسفی را بر فعالیت مناسکی و واقعیت مادی (مثلا پروتستان در برابر کاتولیک) رجحان می‌دهد. تاریخ تحقیقات نشان‌دهنده دل مشغولی به سرچشمه های یک دین است، به گونه‌ای که دین اصیل را در آن سرچشمه‌ها می‌توان یافت، چنان‌که مسیحیت پروتستان، به جای تمرکز بر حرکت کامل تاریخی یک سنت دینی در کل هستی آن، بر کتاب مقدس متمرکز می‌شود.

دین و اخلاق در نگاه هانس کونگ

73000 تومان
ررسی مساله مهم در فلسفه دین یعنی دین و اخلاق و رابطه آنها، دیدگاه نویسنده درباره دین و جایگاه آن در دنیای کنونی و مساله اخلاق و اخلاق جهانی