مشاهده همه 12 نتیجه

نمایش 9 24 36

باورها و آیین های یهودی

73000 تومان 58400 تومان
این کتاب درباره دین، مناسک و نگرش یهودیان است و بر حوزه‌هایی از زندگی یهودی متمرکز می‌شود که منحصرا از ویژگی‌های مردم یهودی است. کتاب باورها و آیین های یهودی این کتاب درباره دین، مناسک و نگرش یهودیان است، و بر حوزه‌هایی از زندگی یهودی متمرکز می‌شود که منحصرا از ویژگی‌های مردم یهودی است. از این رو در آن چیز چندانی درباره هنجارهای اخلاقی مشترک در میان افراد جوامع غربی جدید نمی‌توان یافت. البته تردیدی نیست که تفاوت میان رویکرد یهودیان با رویکرد غیر یهودیان نیست به اموری مانند پذیرایی، نیکوکاری، دلسوزی، راستی و پاسخگویی در برابر هم نوعان تفاوتی ظریف است. نزد یهودیان سنتی و اصیل هنجارهای اخلاقی بخشی از آیین‌های دینی است و کتاب مقدس و نوشته‌های یهودی بعدی نیز به اندازه وجدان در آن تعیین‌کننده‌اند.

بهتر بنویسیم

75000 تومان 60000 تومان
بهتر نویسی آرزوی هر کسی است که دستی به قلم دارد و خواستار گفت و گوی نوشتاری با دیگران است. برای بهتر نویسی دست کم باید چهار گام بزرگ برداشت. هر یک از این گام ها موضوع یکی از بخش های کتاب حاضر است.فصل نخست درباره پایه های نظری و زیرساخت های نرم افزاری نویسندگی است.فصل دوم شماری از اصول و نکته های درست نویسی را بازگو می کند.در فصل سوم از فواید و قواعد ساده نویسی سخن می رود. عنوان موضوع فصل پایانی کتاب، زیبانویسی است.

تاریخ مذاهب اسلامی

68000 تومان 54400 تومان
کتاب تاریخ مذاهب اسلامی یکی از مهم ترین فواید مطالعه و بررسی مذاهب اسلامی برطرف شدن بسیاری از تلقی های نادرست است که دامن گیر مسلمانان شده است. کتاب حاضر کوشیده است تا گزارشی از مذاهب اسلامی ارائه کند. محمد ابوزهره که از طلایه داران تقریب بین مذاهب است کتاب خود را در دو بخش تالیف کرده است. بخش نخست مذاهب کلامی و بخش دوم مذاهب فقهی.

تشیع

80000 تومان 64000 تومان
کتاب تشیع از هاینس هالم، یکی از آثار معروف درباره تشیع در دنیای غرب است و سالهاست که مورد استفاده کسانی است که علاقه مند هستند ضمن یک جلد کتاب سیصد صفحه ای، مطالبی در باره مذهب تشیع، تاریخ و عقاید و فرقه های آن بدانند. هالم دانشمندی متوسط است که آثار دیگری هم دارد. وی در این کتاب بنا را بر آن گذاشته است تا مذهب شیعه را به اختصار از آغاز تا زمان خود دنبال کند. پروفسور هاینس هالم، اسلام‌شناس و شیعه‌ شناس آلمانی، به ضرورت نگارش کتابی درباره تاریخ شیعه پی برده است. او این کتاب را در پنج فصل که شامل 34 بخش است به رشته تحریر درآورده است. او در مقدمه یاد آوری می‌کند که از یک میلیارد مسلمان جهان فقط ده درصد پیرو مذهب شیعه‌اند. به همین دلیل قبل از انقلاب اسلامی ایران به ندرت از مذهب شیعه در اروپا یا غرب صحبت می‌شد و آشنایی با این مذهب به متخصصان منحصر می‌شد. حوادث سیاسی در ایران و عراق و کشورهای عربی شرقی و اهمیت کشورهای نفت‌خیز شرق نزدیک باعث علاقه‌مندی بسیاری از مردم به شناخت دین اسلام به خصوص مذهب شیعه شده است. قدرت مذهب شیعه به دلیل طرفداری آن از مستضعفان و مبارزه با ظلم است. مذهب شیعه در صدد ارائه نمونه‌ای برای عدالت‌خواهی و رفع جور و ستم است تا روزی حضرت مهدی امام دوازدهم شیعیان جهان برای برپایی عدالت جهانی به پا خیزد. مسلمانان معتقدند که نظام‌های سوسیالیستی و کاپیتالیستی نتوانسته و نمی‌توانند مشکلات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی کشورهای اسلامی را حل کنند و باید نظامی بر اساس دستورات اسلام بر پا کنند.

جستاری در فلسفه زرتشتی؛ مجموعه مقالات

50000 تومان 40000 تومان
اثر حاضر، مجموعه مقالاتی درباره «فلسفه دین زرتشت» است. در این پژوهش ابتدا به ریشه های فلسفی دین زرتشت پرداخته شده و تاریخچه ای از زمان و زادگاه زرتشت و آموزه های وی ارائه گردیده است. سپس ویژگی های دین زرتشت و مباحثی مانند کیهان شناسی، معادشناسی، ثنویت، زروانیت، خیر و شر و تحریف تفکر زرتشتی بر عصر کنونی مطرح شده است. اخلاق و جامعه در فلسفه زرتشتی در دوران هخامنشی و ساسانی ویژگی های فلسفه معاصر زرتشتی از مقالات دیگر کتاب است. از نظر نویسنده اگر چه عقاید زرتشتیان به ویژه در مساله خیر و شر تغییرات زیادی کرده است اما فلسفه اخلاق آنان ثابت مانده است.

راز اعداد

65000 تومان 52000 تومان
نقش و جایگاه اعداد در فرهنگ ها و ادیان مختلف هنگامی که به بسیاری از رفتارهای دینی و فرهنگی خود نگاه می کنیم، متوجه نقش پررنگ اعداد در آنها می شویم؛ نقشی که در قرن حاضر و در دنیای پیشرفته نیز رنگ نباخته است. بسیاری از ما 7 را عددی بسیار مقدس می دانیم و از نحوست 13 هراسانیم. اما شاید دوست داشته باشیم بدانیم که آیا این اعداد در فرهنگ های دور و نزدیک نیز همین ویژگی ها را دارند. کتاب راز اعداد اثر متنشرق شهیر آلمانی آنه ماری شیمل به آشنایی ما با نقش برجسته ی اعداد در فرهنگ ها و ادیان کمک می کند. خوانندت این اثر اطلاعات ارزشمندی را دربارت تلقی ملت های گوناگون به دست می آورد

سیری در تلمود

69000 تومان 55200 تومان
اگر کتاب مقدس سنگ زاویه و شالوده یهودیت باشد،تلمود ستون اصلی آن خواهد بودکه بنا و عمارت معنوی و عقلانی یهودیت را پشتیبانی میکند. تلمود، به عنوان مجموعه عظیم و اصلی فقه یهود، در طول تاریخ در نظر غیر یهودیان از یک سو به علت ساختار گسترده و منسجم فقهی، حقوقی و اخلاقی آن مورد مدح و احترام بوده و از سوی دیگر به علت لحن صریح آن در موضع ‏گیری در برابر غیر یهودیان (که در زمان شکل‏ گیری آن در حدود 2000 سال پیش عموما کافران را شامل می‏شد) و حتی سخت ‏گیری نسبت به یهودیان غیرملتزم به شرع یهود، مورد انتقاد، عتاب و حتی توهین قرار گرفته است. نقل قول‏هایی ناقص و حتی تحریف شده به تلمود و آیین یهود منسوب و متعاقب آن، امواج توهین و استهزا به این کتاب به عنوان مرجع احکام دینی یهودیان از سوی رسانه ‏ها، نشریات و کتاب ‏ها به سوی افکار عمومی بی ‏خبر از واقعیات ارسال می‏شد. خوشبختانه رویکرد مثبت جامعه ایرانی و محققان روشنفکر مسلمان در سال‏ های اخیر به واقعیات دیگر ادیان در رفع این کوتاهی تا حدی تاثیر نهاده است که انتشار سیری در تلمود مهمترین این اقدامات است. حجت ‏الاسلام باقر طالبی دارابی از محققان برجسته حوزه ادیان و عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب این کتاب را با دقت نظر و امانت‏داری کامل ترجمه کرده و پس از بازخوانی ‏های متعدد توسط تنی چند از صاحبنظران، آن را به دست چاپ سپرده است. وی در مقدمه کتاب ضمن آن که از یهودیت با عنوان «دینی که آموزه ‏های مشترک آن با دین اسلام بیشتر از هر دین دیگری است» نام می‏ برد، کتاب و سنت اسلام را با شریعت مکتوب (تورات – عهد عتیق) و شریعت شفاهی (تلمود) در یهود مقایسه می‏کند. طالبی دارابی در معرفی تلمود می‏نویسد: «تلمود نماد عقلانیت، تفکر، اجتهاد، فقه، کلام و در یک کلمه سمبل ادبیات دینی یهود است. سخن گفتن از تلمود، سخن گفتن از تاریخ اندیشه و فرآیند رو به رشد اجتهاد یهود است. تلمود اثری دیرپا است که ریشه در تاریخ و متن حوادث واقعه در زندگی پرمشقت یهودیان، به ویژه عالمان، فقیهان و حکیمان این قوم دارد...»

شهر خدا

200000 تومان 160000 تومان
کتاب شهر خدا کتاب شهرخدا نوشته آگوستین قدیس یکی از مهم ترین نوشته های کلاسیک در باب الاهیات مسیحی است. این اثر بر تفکر دینی، فلسفی، تاریخی، اجتماعی و سیاسی مغرب زمین تاثیری ژرف و گسترده داشته است. آگوستین قدیس شخصیتی است پرآوازه که مسیحیان به عظمت و بزرگی از او یاد می‌کنند و دیگرانی که الاهیات و فلسفه را ارج می‌نهند، منزلت علمی‌اش را والا می‌شمرند و دیدگاه‌های الاهیاتی و فلسفی‌اش را به دیده احترام می‌نگرند. کتاب «شهر خدا» نوشته آگوستین قدیس یکی از مهم‌ترین نوشته‌های کلاسیک در باب الاهیات مسیحی است. این اثر که 16 قرن پیش پدید آمده، بر تفکر دینی، فلسفی، تاریخی، اجتماعی و سیاسی مغرب‌زمین تاثیری ژرف و گسترده داشته است. کتاب «شهر خدا» به زبان لاتینی تالیف شده و متن لاتینی آن بسیار زیبا و ادیبانه نگارش یافته و متخصصان الاهیات مسیحی و تاریخ و ادبیات روم و یونان ترجمه‌های متعددی از آن به زبان‌های اروپایی تهیه کرده‌اند.

عدالت کیفری در آیین یهود

110000 تومان 88000 تومان
این کتاب مشتمل بر دوازده مقاله در مجازات و حقوق کیفری یهودیت می باشد که 9 مقاله آن ترجمه از منابع یهودی و سه مقاله بررسی و تحقیق دانشمند گرامی «حسین سلیمانی» است. نویسنده در مقدمه کتاب می گوید: «این کتاب دو دسته مخاطب دارد، یکی حقوق دانان یا دانشجویان حقوق، که چه بسا برخی از ایشان با حوزه مطالعات ادیان آشنایی کمتری داشته باشند، و دیگر دین پژوهان، که شاید با مفاهیم حقوقی چندان آشنا نباشند»

عقلانیت در روایتی زنانه؛ گفتمان غربی

75000 تومان 60000 تومان
عقل فصل ممیز انسان با سایر حیوانات و وجه مشترک میان همه انسان‌ها است. بواسطه عقل امکان استدلال و تدبیر امور و در نتیجه رشد و پیشرفت جوامع انسانی فراهم شده است. اما معمولا زنان به بهانه احساسات مادرانه و مهرآمیزشان به نقصان عقل متهم شده‌اند و روشن است که نقصان عقل را می‌توان به منزله نقصان انسانیت تلقی کرد. زنان در طول تاریخ با این بهانه از حوزه عمومی به حوزه خصوصی رانده شده‌اند و صدایشان در طراحی عقلانیت تمدن‌ساز جامعه بشری شنیده نشده است. در حالی‌که با یک استدلال می‌توان گفت اگر احساسات مهرآمیز زنانه با عقلانیت در تعارض باشد، احساسات قهرآمیز مردانه نیز در تقابل با عقلانیت قرار می‌گیرد. پس چگونه مردانگی همواره منطبق با عقلانیت توصیف شده، و زنانگی غیر عقلانی معرفی شده است؟ در این کتاب که اولین جلد از مجموعه چند جلدی عقلانیت در روایتی زنانه است، نسبت عقلانیت و زنانگی در نظریه‌های غربی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فرق تسنن (مجموعه مقالات)

170000 تومان 136000 تومان
کتاب حاضر مجموعه مقالات تالیفی و ترجمه ‏ای در باب فرقه ها و مذاهب کلامی اهل سنت است که به منظور تدریس برای طلاب سطح سوم و چهارم مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب تهیه شده است. در مقاله کوتاه اول مفهوم و مصادیق اهل‏ سنت به اختصار تبیین شده است. در تدوین مقالات از منابع دست اول و متون کهن و گزارشها و روایات ملل و نحل‏ نگاران استفاده شده است. برخی از مهمترین عناوین مقالات این مجموعه و موضوع‏ های پژوهش آنها عبارت است از: عثمانیه، خوارج، قدریان نخستین، تاریخ و عقاید معتزله، پژوهشی درباره کرامیان، جبریه، اشعریه، ابن تیمیه و تاریخ وهابیت

گرايش ها و مکاتب اصلی عرفان يهود

150000 تومان 120000 تومان
شناخت علمی و دقیق مفاهیم دینی در سنت‌های مختلف با رویکرد تطبیقی از مسائل مهمی است که امروزه صاحب‌نظران و پژوهش‌گران ادیان باید بدان بپردازند و این مهم در مرحله اخلاق و عرفان که کمتر دستخوش جبهه‌گیری‌ها و مرزبندی‌های عقیدتی، ایدئولوژیک و فرقه‌ای شده، از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.گرشوم شولم(1897-1982)، محقق برجسته یهودی و صاحب آثاری بس ارزشمند در عرفان یهودی است که در معرفی و گسترش عرفان یهودی به یهودیان و محافل آکادمیک غربی سهم بسزایی داشته است. به عقیده شولم، عناصر اساطیری و عرفانی یهودیت حداقل به همان اندازه عناصر عقلانی از اهمیت برخوردارند و او می‌اندیشید که این عناصر و نه احکام و جزئیات دینی هلاخا، روح راستین و زنده یهودیت را بازتاب می‌دهد. مارتین بوبر، فیلسوف و عالم دینی بزرگ یهودی، درباره شولم گفت: با این‌که همه ما پیروان و مکاتب خواست خود را داریم، اما این تنها شولم است که دانش آکادمیک کاملی را خلق کرده است